مدیر حوزه علمیه خواهران استان تهران:

اگر بانوان در قیام امام حسین(ع) نبودند، این قیام به نتیجه نمی رسید

شناسه خبر : 125749

1401/05/12

تعداد بازدید : 30

اگر بانوان در قیام امام حسین(ع) نبودند، این قیام به نتیجه نمی رسید
مدیر حوزه علمیه خواهران استان تهران با بیان اینکه اگر بانوان در قیام امام حسین(ع) نبودند، این قیام به نتیجه نمی رسید، گفت: حضور بانوان به همراه آقایان در این نهضت نشان می دهد که انتقال پیام این نهضت، کمتر از نقش آقایان و جنگیدن در این قیام نبود.

به گزارش پایگاه خبری و رسانه ای حوزه های علمیه خواهران، آیین عزاداری شهادت سید و سالار شهیدان حضرت اباعبدالله الحسین(ع) در مدیریت حوزه علمیه خواهران استان تهران برگزار شد.

در این مراسم، حجت الاسلام و المسلمین کبیریان، مدیر حوزه علمیه خواهران استان تهران، در سخنانی ضمن تسلیت به مناسبت فرا رسیدن ایام شهادت حضرت امام حسین(ع) و یاران با وفای ایشان گفت: مکتب امام حسین(ع) مکتبی جامع است و استاد این مکتب نیز حضرت سیدالشهدا(ع) هستند.

وی تصریح کرد: در این مکتب شاگردانی از جمله پیرمردها، مانند حبیب ابن مظاهر، جوان ها مانند حضرت قاسم(ع) و نیز کودکانی مانند عبدالله ابن حسن(ع) و حضرت علی اصغر(ع) و همچنین شاگردانی از میان بانوان وجود دارد.

حجت الاسلام و المسلمین کبیریان، با اشاره به نقش بانوان در قضیه عاشورا بیان داشت: رسالت بانوان فقط در عاشورا به پایان نرسید، لکن بعد از دوران چند روزه عاشورا هم رسالت های مهم و مختلف دیگر این بانوان آغاز شد.

وی افزود: از رسالت های مهم بانوان در واقعه عاشورا، جهاد تبیین در رابطه با بیان واقعیت عاشورا و حفظ مکتب عاشورا، قیام برای خداوند و امر به معروف و قیام برای برگرداندن ارزش های دینی به جامعه بود.

وی با اشاره به جایگاه حضرت زینب(س) یادآور شد: از جمله رسالت های سنگین حضرت زینب(س) و بانوان دیگر، زنده نگه داشتن مکتب و قیام حضرت سیدالشهدا(ع)، رهبری کاروان اسرا و پرستاری از حضرت امام سجاد(ع) و کودکان بود.

-اگر بانوان در قیام امام حسین(ع) نبودند و ایفای نقش نمیکردند، این قیام به نتیجه نمی رسید

مدیر حوزه علمیه خواهران استان تهران افزود: از مقدرات خداوند متعال این بود که بانوان نیز همراه آقایان در این نهضت حضور داشته باشند و دوران اسارت را تحمل کنند، زیرا نقش اسارت و انتقال پیام این نهضت کمتر از نقش آقایان و جنگیدن در این قیام نبود.

وی در ادامه با اشاره به سوره مبارکه اعراف و نقش بانوان در جامعه افزود: از ابتدای خلقت، زن هم‌دوش مرد، در فعالیت های اجتماعی، سیاسی و فرهنگی نقش داشته است. در سوره اعراف نیز که ماجرای حضرت آدم را بیان می کند، هیچ جا ضمیر به صورت مفرد نیست و همه ضمائر، تثنیه است.

استاد حوزه گفت: در آیات فراوانی از قرآن کریم، زمانی که هدایت را بیان می کند، برای مرد و زن اشاره دارد، و همچنین شقاوت و انحراف را هم برای مرد و هم برای زن بیان می کند.

وی در ادامه سخنان خود بیان کرد: اصولا انسانیت انسان، جنسیتی نیست، مرد یا زن بودن، به اقتضائات وظایفی است که خداوند برای این دو قرار داده است، انسانیت، مومن یا مسلمان بودن، مختص به مرد یا زن بودن نیست.

حجت الاسلام و المسلمین کبیریان در پایان افزود: غالبا در تاریخ هم آمده است، زن و مرد یکدیگر را کمک کرده اند و نهضت آفریدند و عمل شایسته ای را بنیان گذاشته اند. اگر در ماجرای کربلا نیز حضرت زینب(س) نبود، کربلا در کربلا می ماند، اگر زینب نبود، پیام مکتب حسینی و عاشورا به بشریت و نسل های بعدی نمی رسید.