جانشین شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان مازندران:

مبارزه با آسیب‌های اجتماعی از ویژگی‌های ذاتی نهادهای حوزوی است

شناسه خبر : 125777

1401/05/11

تعداد بازدید : 24

مبارزه با آسیب‌های اجتماعی از ویژگی‌های ذاتی نهادهای حوزوی است
آقای محمد حسین زاده، جانشین شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان مازندران گفت: مقابله با آسیب های اجتماعی از ویژگی ذاتی نهادهای فرهنگی و حوزوی است.

به گزارش پایگاه خبری و رسانه ای حوزه های علمیه خواهران، آقای محمد حسین زاده، در گفتگویی، از برگزاری دوره پیشگیری از اعتیاد استان مازندران ویژه طلاب خواهر اظهار کرد: مقابله با آسیب های اجتماعی از ویژگی ذاتی نهادهای فرهنگی و حوزوی است، این دوره با هدف تربیت مربی جهت کاهش آسیب های ناشی از اعتیاد برای آگاهی بخشی به خانواده ها و ارائه راهکارها و نحوه پیشگیری از این معضل خانمان سوز برگزار شد.

وی ادامه داد: حوزه علمیه خواهران در زمینه فرهنگ ‌سازی و آگاهی بخشی به خانواده‌های هدف، جایگاه ویژه‌ای دارد، مناسبت‌های تبلیغی از بهترین زمان‌ها برای ارائه آموزش‌های ویژه اعتیاد و مواد مخدر است.

کارشناس مسائل اجتماعی، با اشاره به امضا تفاهم نامه مشترک بین حوزه علمیه و ستاد مبارزه با مواد مخدر اظهار داشت: بر طبق این تفاهم نامه، مطالعات و تحقیقات مناسب در حوزه آسیب های اجتماعی بخصوص اعتیاد صورت خواهد گرفت و آموزش های لازم به طلاب و اساتید در زمینه اعتیاد و جلوگیری از آن عرضه خواهد شد.

وی بیان کرد: ظرفیت مبلغین و وعاظ بعنوان یاری گران زندگی می تواند کمک بزرگی به آگاهی بخشی جامعه، کاهش خسارت ها و ارتقا سلامت جامعه باشند.

آقای حسین زاده خاطرنشان کرد: نظام جمهوری اسلامی ایران برای مبارزه با مواد مخدر بیش از 3800 شهید و 12000 جانباز داده است.

وی گفت: امروز بیش‌ از 800 نوع مواد مخدر صنعتی وجود دارد که برای جلوگیری از آسیب‌های احتمالی باید خانواده‌ها مهارت پیشگیری از اعتیاد و فرزندپروری را یاد بگیرند، اما به دلیل مسائل اقتصادی کمتر به مراکز مشاوره مراجعه می‌کنند و بعضی از آن‌ها حتی مشاوره را قبول ندارند، اما کارشناسان ما می‌توانند در این شرایط وارد فعالیت شده و به ‌عنوان یک کنشگر اجتماعی وارد جامعه و خانواده ها شوند و آن‌ها را راهنمایی کنند.

 وی ادامه داد: یکی از راه‌ های پیشگیری، آموزش به خانواده‌هاست که مهارت نه گفتن را به بچه‌ها بیاموزند، بیش‌ از 8 مرحله برای آموزش نه گفتن وجود دارد که هم خودمان آن را فرا بگیریم و هم به کودکان خود بیاموزیم، گاهی با دور شدن، گاهی با خندیدن و ...، قدرت نه گفتن را افزایش دهیم.

آقای حسین زاده تصریح کرد: شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر استان مازندارن در جهت ارتقاء نقش آفرینی گروه های مرجع و سفیران اجتماعی در زمینه مبارزه با مواد مخدر برنامه های مختلفی را طراحی و اجرا می کند و امیدواریم همه طلاب و فضلای حوزه های علمیه هم در این جنگ خاموش، یاری کننده زندگی بوده و در جهت کاهش صدمه های اجتماعی مشارکت فعال داشته باشند.