در نشست با معاون پژوهش حوزه علمیه خواهران یزد مطرح شد؛

برگزاری همایش تخصصی در هر استان در "اولین همایش تبیین اندیشه های دفاعی امام خامنه‌ای"

شناسه خبر : 125816

1401/05/14

تعداد بازدید : 25

برگزاری همایش تخصصی در هر استان در
دبیر اجرایی "اولین همایش تبیین اندیشه های دفاعی امام خامنه‌ای"، از برگزاری همایش و ارائه مقاله تا آخر شهریور خبر داد و گفت: برای برگزیدگان هر استان مدرک صادر و همایش تخصصی برگزار می شود.

به گزارش پایگاه خبری و رسانه ای حوزه های علمیه خواهران، آقای محمود باقری، دبیر اجرایی اولین همایش تبیین اندیشه های دفاعی امام خامنه‌ای«حفظه الله» در نشست مجازی با معاون پژوهش حوزه علمیه خواهران استان یزد، بیان کرد: در سال 1389 دغدغه ای در نیروهای مسلح به وجود آمد که ما در حوزه سخت افزاری به مرحله بازدارندگی رسیدیم، اما در سطح نرم افزاری نیاز به کار و تلاش داریم؛ به عنوان نمونه در امور راهبردی و کمک به جبهه مقاومت، چالش هایی به وجود آمد و تولید ادبیات هم در این مورد داشتیم و در حوزه بین المللی هم شاهد این هستیم که در مباحث مقام معظم رهبری(مدظله العالی) مبنی بر ممنوعیت بمب هسته ای وجود دارد، اما دنیا فکر می کند ما به این فتوا اهمیت نداده و به دنبال بمب هسته ای هستیم.

وی اضافه کرد: ما باید در دفاع از این اصل و فتوا در حوزه داخلی با تولید محتوا، حسن نیت خود را ثابت کنیم و  در حوزه بین المللی هم باید تبلیغاتی که در حوزه سیاسی بر علیه ما صورت می گیرد، خنثی کنیم.

دبیر اجرایی اولین همایش تبیین اندیشه های دفاعی امام خامنه‌ای«حفظه الله» تصریح کرد: با توجه به اینکه رهبر معظم انقلاب(مدظله العالی) از یک جهت مجتهد هستند و از طرفی هم مدت طولانی در بحرانی ترین زمان و منطقه، ایران اسلامی را هدایت کرده و به سرانجام رساندند، نظرات ایشان از جوانب مختلف مورد توجه حوزه و دانشگاه و جوامع علمی است، بنابراین باید بحث دفاعی را بر اساس دستورات ایشان به انجام برسانیم.

وی افزود: با توجه به این امر، مقرر شد براساس اندیشه دفاعی ایشان در دانشگاه، تولید مطلب صورت گیرد و در حوزه و دانشگاه تدریس و نهایتا به نیروهای دفاعی برسد.

این مقام مسئول، سه هدف عمده تدوین شده در این راستا را "تولید ادبیات از اندیشه رهبری"، "گفتمان سازی اندیشه دفاعی" و "تدوین الگوی دفاعی مقام معظم رهبری(مدظله العالی)" برشمرد و افزود: ما همایش هایی در این زمینه داشتیم که محتواهای قابل توجهی تولید شده است و شصت مرکز پژوهشی از ما حمایت کرده و 2500 مقاله تولید و دانشگاه های مختلفی از جمله داشگاه کرمان، اصفهان و جامعه الزهرا(سلام الله علیها) حمایت کرده و تولید مطالب خوبی داشتیم.

وی اظهار کرد: اکنون با استفاده از ظرفیت های گذشته همایش دیگری در این حوزه خواهیم داشت و کتابخانه های مختلف هم در اختیار پژوهشگران از جمله کتابخانه های دیجیتال قرار خواهد گرفت.

آقای باقری اضافه کرد: طی جلسه ای که با بسیج اساتید داشتیم، مقرر شد ظرفیت خوبی در اختیار ما قرار داده شود و در تمام استان ها ساختاری برای دنبال کردن این همایش ایجاد شود.

وی با اشاره به اینکه 31 همایش و صد نشست تخصصی در این زمینه برگزار شده است، افزود: آنچه که حساسیت ویژه ای برای ما دارد این است که امکان برگزاری همایش و ارائه مقاله تا آخر شهریور ماه است و برای برگزیدگان هر استان مدرک صادر، همایش تخصصی خواهیم داشت.

دبیر اجرایی اولین همایش تبیین اندیشه های دفاعی امام خامنه‌ای«حفظه الله» ادامه داد: ما در این همایش، منعی برای سایر مقالات با موضوعات دیگر نداریم و مقالات ثبت علمی می شود و یکی از این مباحث، معماری و بنای اسلامی است که مبنای آن امنیت شهر و دفاع از آن بوده و این هم موضوع مهمی است و در لیست موضوعات همایش قرار گرفت.

آقای باقری در پایان اضافه کرد: با توجه به اینکه ممکن است طلاب در پایه های ابتدایی، علم کافی برای نگارش مقاله نداشته و اساتید نیز به دلیل مشغله کاری وقت کافی نداشته باشند، امکان نوشتن اشتراکی مقالات نیز وجود دارد.