استاد حوزه:

جلوه انتظار در شیعیان متفاوت است

شناسه خبر : 97397

1399/08/05

تعداد بازدید : 147

جلوه انتظار در شیعیان متفاوت است
استاد حوزه در نشست مجازی طلاب مدرسه علمیه الزهرا(سلام الله علیها) یزد گفت: جلوه انتظار در هریک از شیعیان متفاوت است.

به گزارش خبرگزاری کوثر از یزد، خانم زهرا مزین  در نشست مجازی طلاب مدرسه علمیه الزهرا(سلام الله علیها) یزد که به مناسبت آغاز ولایت وامامت حضرت مهدی(عجل الله تعالی فرجه الشریف) برگزار شد، به بیان وظایف منتظران واقعی پداخت.

وی دعا و رعایت تقوا را از جمله  وظایف منتظران برشمرد و افزود: توجه به اولویت اصلی و وظیفه شخصیِ هر فرد در این زمینه، بسیار مهم و ضروری است.

استاد حوزه با استناد به روایات، مهم ترین وظیفه منتظر واقعی را انتظار فرج عنوان و بیان کرد: با یک نگاه فرا‌‌دینی در می‌یابیم که همه ما تجربه انتظار را داشته ایم و جلوه این انتظارها در تک تک ما، متفاوت بوده است.

مزین در تبیین این موضوع با ذکر مثالی از انتظار امتحانات پایان ترم و متفاوت بودن نحوه درس خواندنِ هر فرد، اظهار داشت: این تفاوت، نتیجه نوع نگاه ما به امتحان است، به طوری که این دیدگاه، در عملکرد و کیفیتِ تحلیل وعده های داده شده، تأثیر جدّی خواهد داشت و در نهایت، جلوه عمل انتظار هر فرد با دیگران، متفاوت می شود.

وی تصریح کرد:در نگاه اختصاصی به انتظار نیز، نوع نگاه به منتَظَر و شناخت ازحضرت ولی عصر، در عملکرد و انواع وظایفی که برای خود تعریف می کنیم، اثر گذار است.

کارشناس دینی در تبیین چگونگی رفتارهای منتظِر واقعی تاکید کرد: اگر نوع شناخت و نگاه منتظِر به امام زمان(عجل الله تعالی فرجه الشریف) به عنوان«المُرتَجی لِازالةِ الْجَورِ وَ الْعُدوان» باشد، خود نیز به دنبال از بین بردن ظلم و جور خواهد بود و اگر نگاه وی به امام به عنوان«تالِیَ کتابِ اللهِ و تَرجُمانَه» باشد، حتما به مطالعه و تدبیر در قرآن می پردازد.

خانم مزین، اولویت بندی در کارها را از وظایف مهم منتظِر واقعی دانست و افزود: هر کدام از امور کوچک و بزرگ زندگی(مطالعه، استراحت وغیره) باید در راستای انتظار، تعریف و اولویت بندی شود.

وی در پایان خاطر نشان کرد: در صورتی که شناخت و دید ما نسبت به امام، اصلاح نشود، منتظر نخواهیم بود و وظایف مهم خود را در قبال حضرت به درستی انجام نخواهیم داد.