مؤسس مدرسه علمیه:

اندیشه، با نوشتن در بند می شود

شناسه خبر : 98558

1399/09/02

تعداد بازدید : 93

مؤسس مدرسه علمیه حضرت نرجس(سلام الله علیها) یزد در نشست مجازی هفته کتاب و کتابخوانی گفت: امروزه باید مطالعه روشمند همراه با یاد داشت برداری داشت و با نوشتن، اندیشه های خود را به بند کشید.

به گزارش خبر گزاری کوثر از یزد، حجت الاسلام والمسلمین سید محمد کاظم مدرسی به مناسبت هفته کتاب و کتابخوانی در نشست پژوهشی که به صورت مجازی برگزار شد به بررسی موضوع «کتابت و طلبگی» پرداخت.

در این نشست حجت الاسلام والمسلمین  مدرسی با تقدیر وتشکر از همه طلاب حوزه علمیه خصوصا طلاب خواهرکه در عرصه های علم پیشتازی ودر جامعه تاثیر گذاری دارند افزود: در عالم صدای های فراوانی وجود دارد اما پیامبر(صلی الله علیه و آله و سلم)،  در میان صداها سه صدا را به عنوان صدای استثنایی معرفی می کنند، آن هم  از آن جهت که موجب دگرگونی می شود؛ ثَلاثُ تَخرُقُ الْحُجُبَ وَ تَنْتَهِی إلَی مَا بَیْنَ یَدَی اللهِ: صَرِیْرُ أَقْلامِ الْعُلَمَاءِ وَ وَطْیُ أَقْدامِ الْمجَاهِدیْنَ وَ صَوْتُ مَغازِلِ الُمحْصَنات.

وی در توضیح و تبیین روایت بیان کرد: تخرق الحجب (پرده ها را می درند، وانسان ها را به خدا نزدیک می کند ) وتنتهی الی ما بین یدی الله (انسان ها را در نزد خدا مقرب می کند) این سه صدا صدایی است که برای ما هم به عنوان صدای مطلوب تلقی شود.

مؤسس مدرسه علمیه حضرت نرجس(سلام الله علیها) یزد در تبیین عبارت «صریر اقلام العلماء» حدیث پیامبر اکرم(صلی الله علیه وآله) گفت: در زمان های قدیم، وقتی دانشمندان مطلبی را با قلم می نگاشتند یک صدای ملیحی از قلم ها شنیده می شد این صدای ملیح در عرب صریر می نامند و این صدا را خداوند دوست دارد چرا که علم را برای آیندگان و نسل بعد از خود ثبت و ضبط می کند؛  این صدا ارزش دارد  و انسان ها را به خدا نزدیک  می کند و پرده های جهل، نادانی، بی بصیرتی و پرده های که مانع از بینش هستند را برمی دارد.

وی در تبیین صدای دوم بنا بر عبارت " وَطْیُ أَقْدامِ الْمجَاهِدیْنَ" در روایت پیامبر اکرم(صلی الله علیه وآله) بیان کرد: کسانی که در جنگ های داخلی در ایران اسلامی به دفاع از انقلاب اسلامی وکسانی که در جبهه های دفاع از حریم اهل بیت (علیهم السلام) به نبرد با دشمن برخاستند؛ صدای پای این رزمندگان، همان صدایی است که به تعبیر پیامبر اکرم(صلی الله علیه و آله و سلم)، «تخرق الحجب » پرده ها را بر می دارد و انسان ها را به خدا نزدیک می کند.

نائب رئیس شورای حوزه علمیه یزد با اشاره به اینکه صدای سوم؛ صدایی است که از چرخش چرخ ریسندگان یعنی صنعتگران، بافندگان و تولید کنندگان به وجود می آید ابراز کرد: این روایت شامل حال بانوانی که در این عرصه پیشگام هستند  و حتی در منزل کار اقتصادی  انجام  می دهند  نیز می شود؛ گرچه وظیفه اصلی  زن  کار در بیرون از منزل نیست اما تولید گری و تولید کردن کالا برای رفع نیاز محیط اسلامی به ویژه محیط خانوادگی یک اصل اساسی و امر بسیار مهم ومطلوبی است که صدای چرخ ریسندگی او همنواز با صدای کار رزمندگان  است و این دو هم ارزشمند  با صدای قلم نویسندگان ودانشمندان است.

حجت الاسلام والمسلمین مدرسی  با تعبیر اینکه  بنا بر روایت صدای چاپخانه، توپخانه و کارخانه از صداهای ارزشمند است گفت: در روایاتی از پیامبر(صلی الله علیه و آله و سلم)  آمده است که فرمودند: «قیدوا العلم بالکتاب »؛ در نتیجه باید علم خود را با نوشتن در بند کرد.

 مبادا چیزی را که فرا می گیرید تنها به حافظه خودتان اعتماد کنید ونوشته ای را تدوین نکنید، بلکه بنویسید.

نائب رئیس شورای حوزه علمیه یزد خطاب به طلاب گفت: مبادا چیزی را که فرا می گیرید تنها به حافظه خودتان اعتماد کنید؛ آن را بنویسید و حتما توجه به کتابت داشته باشید؛ روایتی را اگر  می بینید زیبا است، برداشتی زیبایی دارید، قشنگ است، بنویسید و لو برداشت شما با قلم روان نیست. اما همان قلم شکسته ای که  دارید با آن بنویسید، در آینده شما یک نویسنده قوی خواهید شد.

وی اظهار کرد: امروز یکی از نکته های ضعف ما مردم این است که نسبت به نوشتن بی تفاوتیم ، مطالب  زیادی می شنویم اما چون ننوشتیم و بازگو نمی کنیم ، به فراموشی می سپاریم.

حجت الاسلام والمسلمین مدرسی با تأکید بر نوشتن در کنار تولید علم ابراز کرد: در روایتی از  پیامبر(صلی الله علیه و آله و سلم) آمده است: «اكتُبُوا العِلمَ قبلَ ذَهابِ العُلَماءِ، و إنّما ذَهابُ العِلمِ بِمَوتِ العُلَماءِ؛  قبل از آنکه دانشمندان از دست شما خارج شوند، نکته های علمی آن ها را یاد داشت کنید» بنابراین نوشتن و نگاشتن در فرهنگ دینی ما در کنار خواندن در کنار تولید علم یک ارزش دارد چیزی که امروز کمتر در حوزه های علمیه به چشم می خورد.

وی  با اشاره به ارزش نوشتن و کتابت ، اظهار داشت: پیامبر (صلی الله علیه و آله و سلم)  در این زمینه فرمودند: «اگر مؤمن از دنيا برود و يك ورقه از خودش باقي بگذارد كه بر آن علمي نوشته شده باشد روز قيامت اين ورقه حائل و ساتر و حاجب است بين او و بين آتش، نه تنها مانع از آتش است بلكه خداوند تبارك و تعالي در عوض هر حرفي كه بر آن ورقه نوشته است شهري وسيع تر از دنيا به اندازه هفت برابر به او عنایت می کند»

حجت الاسلام والمسلمین مدرسی با اشاره به حدیث دیگری از پیامبر (صلی الله علیه و آله و سلم) بیان کرد: «هر که دانش یا سخنی از من نگاشته است، پاداش او نیز همواره بر او  نگاشته شده است تا هنگامی که آن دانش و سخن بر جا مانده است» بنابراین لازم است طلاب علاوه بر اینکه خود به نوشتن و تدوین کردن روی می آورند دیگران را هم تشویق به نوشتن کنند؛ دلیل این که بر پبامبران الهی صحیفه وارد می شد و ایشان  پیامبران صحف وکتاب دارند به واسطه این است که  کتاب جایگاه دارد .

مؤسس مدرسه علمیه حضرت نرجس(سلام الله علیها) یزد خاطر نشان کرد: آن چه  مهم است این است که ما معتقد به پیغمبری هستیم که وجود مبارک این پیغمبر ماموریتش با قلم وکتابت شروع می شود ما فرهنگ شیعه ای داریم که در عرصه تدوین کتاب پیشگام است و یکی از افتخارات وامتیازاتش این است که در طول تاریخ پیوسته اهل علم وکتاب بوده است و در حال حاضر اکثر بزرگان اهل سنت را اگر دقت در شرح حالشان داشته باشیم آن ها را یا مستقیم یا غیر مستیقم شاگرد اهل بیت (علیهم السلام) می بینیم.

وی در پایان با اشاره به محدودیت چاپ و نشر کتاب گفت:  چیزی که الان مایه تأسف است گرانی کتاب وگرانی نرم افزار وهم چنین کم توجهی به نشر وکتاب است .بعضی از کتابها با تیراژ بسیار پایین چاپ می شوند، البته ضعف دیگر آن است که کتاب  فقط در کتابخانه ها گذاشته می شود و  معلوم می شود کسی قدرت خرید ندارد یا اراده ای بر خرید ندارد. ولی این در حالی است که  امروزه باید مطالعه روشمند همراه با یاد داشت برداری  داشته باشیم.