معاون آموزش حوزه‌های علمیه خواهران خبر داد:

توسعه رشته‌های حوزه‌های علمیه خواهران مطابق با اقتضائات زنانه

شناسه خبر : 98883

1399/09/06

تعداد بازدید : 102

توسعه رشته‌های حوزه‌های علمیه خواهران مطابق با اقتضائات زنانه
معاون آموزش حوزه‌های علمیه خواهران از توسعه رشته‌های این نهاد مطابق با اقتضائات زنانه خبر داد.

به گزارش خبرگزاری کوثر حجت‌الاسلام والمسلمین مجتبی فاضل ظهر پنجشنبه 6  آذر در دیدار حجت‌الاسلام والمسلمین عبدالکریم بهجت‌پور مدیر حوزه‌های علمیه خواهران با آیت‌الله سید هاشم حسینی بوشهری عضو مجلس خبرگان رهبری و نائب رئیس جامعه مدرسین حوزه علمیه قم که در دفتر جامعه مدرسین انجام شد، با بیان اینکه طی سال‌های اخیر رشته‌هایی طراحی شده که با جنسیت زنانه طلاب همخوانی دارد، گفت: در سطح سه 12 رشته و در سطح چهار پنج رشته را ارائه می‌دهیم و توسعه رشته‌ها را درحال پیگیری هستیم چراکه اقبال جدی نسبت به این رشته‌ها وجود دارد.
وی با اشاره به اینکه چهار اداره زیر نظر معاونت آموزش حوزه‌های علمیه خواهران فعالیت دارند، اظهار کرد: این معاونت تلاش کرده‌ است تا رسالت‌های خود را با استفاده از ظرفیت نیروهای مجرب به صورت تخصصی دنبال کند.
وی اضافه کرد: امسال در سطح دو 12 هزار نفر ثبت‌نام کننده داشتیم که 10 هزار نفر از آن‌ها در مدارس جذب شده و درحال تحصیل هستند، در سطح سه با 12 رشته نیز توانستیم در سال 99 دو هزار و 336 نفر را جذب کنیم و در سطح چهار نیز در سال97،   137 نفر، در سال گذشته 185 نفر و در سال 99 نیز توانستیم 190 نفر جذب کنیم که نشان از افزایش نسبی طلاب است.
معاون آموزش حوزه‌های علمیه خواهران خاطرنشان کرد: با اجرای برنامه‌های مختلف می‌توانیم ماندگاری طلاب را در حوزه‌های علمیه رقم زده و شاهد حضور طلاب در پایه‌های بالاتر باشیم.
وی عنوان کرد: در سطح دو میانگین معدل طلاب فارغ‌التحصیل 16.30و میانگین معدل طلاب سطح سه  17.70 و این میانگین در سطح چهار به 18.24 رسیده که نشان از ارتقای نخبگانی طلاب در سطوح بالاتر است.
حجت‌الاسلام والمسلمین فاضل خاطرنشان کرد: سال گذشته به علت شرایط کرونایی نتوانستیم آزمون را برای پذیرش طلاب برگزار کنیم به همین علت در سطح سه و چهار از شرط معدل استفاده کردیم.
حجت‌الاسلام والمسلمین فاضل با اشاره به اینکه اکنون در شرایط کرونایی به دنبال راهکارهای جدید آموزشی هستیم، تصریح کرد: کرونا فرصت جدیدی شد که توانستیم بخشی از برنامه‌های آموزشی را به صورت مجازی دنبال کنیم.
وی ادامه داد: در سطح دو 781 استاد، در سطح سه 307 استاد و در سطح چهار نیز 74 استاد تقاضای تدریس داشتند که بررسی‌های مورد نیاز در مورد سطح کیفی آن‌ها درحال انجام است.
حجت‌الاسلام والمسلمین فاضل با بیان اینکه آموزش‌های غیرحضوری و ضمن خدمت برای اساتید طراحی و درحال دنبال شدن است، گفت: تاکنون هفت هزار و 799 نفر درس استاد آموزش ارائه شده است.
وی با اشاره به اینکه در حوزه ارزیابی نیز با استفاد از بستر فضای مجازی توانستیم علمکرد معاونان آموزشی استان‌ها را مورد ارزیابی قرار دهیم، تصریح کرد: در حوزه آموزش عمومی نیز طی 6 ماه نخست سال جاری دو هزار و 503 مدرک تحصیلی برای فارغ التحصیلان صادر و 150 پرونده کمیسیون خاص تشکیل شده است و 11 هزار نفر نیز توانستند کد تحصیلی دریافت کنند.
معاون آموزش حوزه‌های علمیه خواهران گفت: از جمله کارهای عمومی انجام شده تشکیل گروه‌های علمی است که طی 6 ماه نخست گروه کلام  23 نشست، گروه فقه 14 نشست، گروه فلسفه 11 نشست، گروه تاریخ 12 نشست، گروه مطالعات زنان چهار نشست و گروه حدیث یک نشست برگزار کرده است و دیگر گروه‌ها نیز به علت کرونا نتوانسته‌اند جلسه‌ای داشته باشند.