موسس مدرسه علمیه خواهران فاطمه معصومه(س) اندیکا:

فقه برنامه جامعي براي زندگی است

شناسه خبر : 98920

1399/09/11

تعداد بازدید : 131

فقه برنامه جامعي براي زندگی است
موسس مدرسه علمیه خواهران حضرت فاطمه معصومه(سلام الله عليها) اندیکا فقه را برنامه جامع زندگی دانست.

به گزارش خبرگزاری کوثر از خوزستان، حجت‌الاسلام‌ والمسلمین حاجتی در جمع طلاب مدرسه علمیه خواهران حضرت فاطمه معصومه(سلام الله عليها) اندیکا، به روایتی از پیامبر اکرم(صلي الله عليه و آله) در خصوص کسب علم اشاره کرد و گفت: طلب علم وظیفه‌ای سنگین برای مسلم و مسلمه است پس زنان مسلمه نیز بايد به کسب علم بپردازند.

نویسنده کتاب عصر امام خمینی(ره) افزود: در حدیثی آمده که«طَلَبُ العِلمِ فَریضَةٌ عَلی کُلِّ مُسلِمٍ و مُسلِمَةٍ»و تاء فریضة در این حدیث مبالغه بوده و به معنای این است که طلب علم وظیفه‌ای سنگین برای مسلم و مسلمه است.

حجت‌الاسلام‌ والمسلمین حاجتی به تعریف فقه از منظر امام خمینی(ره) پرداخت و اظهار داشت: طبق بیان امام(ره) فقه به معني برنامه جامع زندگی«من المهد الی اللحد» است و این جامع‌ترین تعریف فقه مي باشد، بنابرين طلاب که با برنامه زندگی بشر آشنا هستند، باید بدانند دنیای امروز به سمتی می‌رود که باید با فقه آن را اداره كرد.

وی  در ادامه با اشاره به انحطاط جوامع سکولار بیان کرد: جوامعي مانند آمریکا که خود را مهد دموکراسی می‌خواندند اکنون تبدیل به طویله شده و در مي يابيم که چگونه در بحث‌های انتخاباتی برای کسب رأی به جان هم افتاده‌اند. 

استاد حوزه علمیه خوزستان در پایان با تأکید بر لزوم نمونه بودن طلاب تأکید کرد: امام زمان(عج الله تعالي) اعمال شما را برررسي می‌کند؛ بنابرين باید به دنبال این بود که امام زمان(عج الله تعالي) با کارهای خیر و تلاشمان در راه خدا گوشه چشمی به ما داشته باشد.