استاد حوزه:

بهره‌مندی از نور وجودی و معنوی امام زمان(ع)، به کسب معرفت انسان بستگی دارد

شناسه خبر : 105466

1400/01/27

تعداد بازدید : 21

بهره‌مندی از نور وجودی و معنوی امام زمان(ع)، به کسب معرفت انسان بستگی دارد
حجت الاسلام و المسلمین مازندرانی گفت: بهره‌مندی از نور وجودی و معنوی امام زمان(عج)، بستگی به کسب معرفت در خانه دل انسان دارد.

به گزارش پایگاه خبری و رسانه ای حوزه های علمیه خواهران، حجت الاسلام والمسلمین مصطفی مازندرانی، در نشست فرهنگی با موضوع «مشخصات منتظر واقعی» در مدرسه علمیه حضرت صدیقه فاطمه(سلام الله علیها) گرگان گفت: یکی از وظایف دوستان امام(عج) این است که برای سلامتی و صیانت حضرت از خطرات و بلایایی که جان ایشانر را تهدید می کند، با هر زبانی در بهترین اوقات دعا کند.

استاد حوزه با اشاره به روایت بهره مندی شیعیان از امام حی در عصر غیبت تصریح کرد: تشبیه وجود شریف و مبارک امام زمان(علیه السلام) به خورشید پشت ابر از جانب امامان معصوم(علیهم السلام)، دلایل زیبایی دارد که با شناخت نقش خورشید در منظومه شمسی، وجوه تشبیه بیشتر و بهتر شناخته می شود.

وی ادامه داد: تشبیه امام(علیه السلام) به خورشید از باب تشبیه معقول به محسوس بوده تا برای عموم مردم قابل فهم باشد، وگرنه خورشید و تمامی کهکشان ها و عالم هستی، همه ذره ای از شعاع نورانی وجود امام زمان(علیه السلام) هستند.

حجت الاسلام و المسلمین مازندرانی با بیان این که بهره مندی از فیض وجود امام زمان(علیه السلام) به میزان معرفت شخصی انسان بستگی دارد، تاکید کرد: بهره مندی هر خانه ای از خورشید به اندازه روزنه باز شده به سوی آن است، لذا بهره مندی از نور وجودی و معنوی امام زمان(علیه السلام) نیز بستگی به کسب معرفت در خانه دل انسان دارد.

وی با بیان این که افضل اعمال در روایات، انتظار فرج معرفی شده است، افزود: انتظار به معنای این است که فرد خود را برای سربازی امام زمان آماده کند و این احتیاج به خودسازی و آگاهی و روشن‌بینی دارد.

کارشناس فرهنگی تصریح کرد: بزرگترین وظیفه‌ی منتظران امام زمان(عج)، آمادگی از لحاظ معنوی و اخلاقی و پیوندهای اعتقادی و عاطفی با مؤمنین و مبارزه با زورگویان در بالاترین سطح است.

وی الفبای دین را حُسن خُلق برشمرد و بیان کرد: حُسن خُلق به معنای خیر جویی عملی برای دیگران؛ که مصادیق مختلفی دارد و از هرعمل دیگری، کفه‌ی ترازو اعمال و حسنات مومنین را در قیامت سنگین تر می کند.

حجت الاسلام والمسلمین مازندرانی با بیان این که از دیگر نشانه‌های منتظران، اخلاق نیکو داشتن است، افزود: نرمش، مدارا و خوش برخوردی، عامل جذب و ایجاد محبت است و تندخویی، بداخلاقی، عصبانیت و سرسختی موجب دفع و دور شدن مردم می گردد.

وی یکی از شاخصه های سربازان امام زمان(علیه السلام) را ورع دانست و اظهار کرد: ورع یک پله بالاتر از تقوا بوده و در این مرحله فرد حتی از کارها و اعمال شبهه‌ناک و مواضع گناه هم دوری می‌کند.