مدیر مسئول "هفته نامه محور" خبرداد:

شورای علمی و فکری "هفته نامه محور" در هرمزگان شکل می گیرد

شناسه خبر : 105848

1400/01/26

تعداد بازدید : 41

شورای علمی و فکری
مدیر مسئول هفته نامه محور و فعال رسانه ای هرمزگان، از برگزاری کرسی علمی ترویجی "محور؛ چیسی، چرایی و چگونگی در تحقق تمدن نوین اسلامی" و شکل گیری شورای علمی و فکری هفته نامه محور خبر داد.
به گزارش پایگاه خبری و رسانه ای حوزه های علمیه خواهران، مرتضی پیروی منش، مدیر مسئول هفته نامه اجتماعی فرهنگی محور، در گفتگویی، ضمن اشاره به برگزاری کرسی علمی ترویجی "محور؛ چیسی، چرایی و چگونگی در تحقق تمدن نوین اسلامی"، تصریح کرد: این کرسی در حالی برگزار شد که دبیر، ناقدان و ارائه دهنده با تبیین نظری تمدن نوین اسلامی و فعالیت‌های هفته نامه محور، به نقش این هفته نامه در تحقق تمدن نوین اسلامی پرداخته و خواستار استمرار موضوع شدند.
 
وی ضمن بیان این نکته که ناقدان، این کرسی را دارای ظرفیتی بالا دانسته که می تواند اراده های حرکت به سمت تولید علمی رسانه طراز انقلاب را محکم کند، تصریح کرد: اساتید حاضر در این کرسی به الزام مراحل پنجگانه شکل‌گیری انقلاب اسلامی، نظام اسلامی، دولت اسلامی، جامعه اسلامی و تمدن نوین اسلامی و همچنین به کاستی هایی که در ایجاد دولت اسلامی با دو دیدگاه اسلامی سازی دولت و تربیت و شکل گیری دولت اسلامی وجود دارد، پرداختند و معتقد بودند روی کار آمدن یک دولت جوان و حزب‌اللهی، علاج کشور است.
 
مدیر مسئول هفته نامه اجتماعی فرهنگی محور افزود: اساتید به دو دیدگاه در خصوص تمدن نوین اسلامی اشاره کردند که عده‌ای بر این باورند تمدن نوین اسلامی تا قبل از ظهور، محقق نخواهد شد و گروه دوم که حضرت امام خامنه ای مدظله العالی نیز جزء این دسته اند، معتقدند بسترسازی تمدن نوین اسلامی قبل از ظهور اتفاق می افتد.
 
پیروی منش، ضمن اشاره به تمدن نوین اسلامی به عنوان یک تمدن جهانی تصریح کرد: لازم است به منظور این بسترسازی، مدل هایی که می‌توانند این مسیر را با ابزار علم جهت پرچمداری تمدن نوین ایران اسلامی ادامه دهند، شناسایی کرد.
 
در این کرسی، احسان كامرانی، رئیس دانشگاه آزاد اسلامی بندرعباس نیز در سخنانی اظهار داشت: کار مدنی، فرآیندی است که با انسان سر و کار دارد و آموزش و پرورش و آموزش عالی در تربیت جوانانی دانا، آگاه به مسائل روز جامعه و مسائل بین المللی، درک امت اسلامی، خردورز، پارسا، پرهیزکار و کارآمد نقش بسزایی دارد.
 
وی ضمن اشاره به ریشه یابی شکل‌گیری تمدن نوین اسلامی به معماری امام خامنه‌ای و با محوریت قرآن و سیره و سنت پیامبر اکرم و اهل بیت(علیهم السلام) اذعان داشت: آغاز تمدن غربی، از قرن دوازدهم بر پایه مجموعه ای از مبانی انسان محور و نه خدامحور بروز پیدا کرد و داعیه‌دار بحث اومانیسم، اصالت انسان و بریدن از خدا، سابجكتيويسم و سکولاریزم شد که به افول خود نیز رسیده است؛ اما آنچه مهم است و هفته نامه محور در این زمینه در حال نقش آفرینی آن می باشد، تشکیل تمدن نوین اسلامی از طریق خودسازی، جامعه پردازی و تمدن سازی است.
رئیس دانشگاه آزاد اسلامی بندرعباس، به چهار رکن شکل گیری تمدن نوین اسلامی اشاره و تاکید کرد: دین، عقلانیت، علم و اخلاق؛ چهار عنصر اصلی برای رسیدن به تمدن اسلامی است که در این زمینه آسیب‌ها و آفت‌ها را باید شناخت که مهم ترین آنها، عدم توجه به رهبری واحد، تهاجم فرهنگی و عدم توجه به عقلانيت دينی، اختلاف افکنی بین جوامع مسلمانان و عدم توجه به مسائل اقتصادی امت های مسلمان است.
 
دکتر محمود صباحی زاده، استادیار گروه علوم تربیتی دانشگاه آزاد اسلامی، به عنوان ناقد دیگر کرسی بیان کرد: هفته نامه محور برای خانواده و بحث‌های تربیتی کودک، نوجوان و جوان در برطرف کردن چالش تعاملی و ارتباط بین نسلی، اقدامات ارزشمندی انجام می دهد که قابل ستایش است. 
 
وی نقشه راه را الگوی اسلامی ایرانی معرفی کرد و افزود: علم، فرهنگ، نظام آموزش عالی و فضایل اخلاقی؛ پایه و اساس ایجاد تمدن اسلامی است که البته این موضوع باید به یک باور همگانی خصوصا در مسئولین تبدیل شود.
 
استاد دانشگاه، ضمن پیشنهاد ارسال طرح هفته نامه محور همراه با دیدگاه‌ها، شماره ها و مجموعه کارها، برای مجموعه ای از اساتید حوزه و دانشگاه افزود: هفته نامه محور با این ویژگی ها به دنبال تربیت نیروی انسانی پای کار در بستر تعاملی، علمی و انقلابی برای تحقق تمدن نوین اسلامی است و برای رسیدن به قوت ها و ضعف ها و به منظور مشخص شدن نقش فعالیت های هفته نامه محور در مسیر تحقق تمدن نوین اسلامی، پیشنهاد می شود این کار به اساتید حوزه و دانشگاه محول شود.
 
حجت الاسلام و المسلمین علی رئیسی، مدیر مرکز تخصصی کلام اسلامی امام صادق علیه السلام شهرستان رودان، به عنوان دبیر کرسی در زمینه تمدن بیان کرد: تمدن از حکومت بزرگ تر و به معنای اجتماعی شدن است که جنبه علمی و عینی دارد و حرکت خانواده بزرگ هفته نامه محور نیز در این زمینه، اگر هدفمند و همراه با سیر مطالعاتی درست و اولویت دار برای مخاطبان خود باشد، می تواند از مجموعه دستاوردهای نرم افزاری و سخت افزاری روز برای رفع نیازهای فرهنگی و دینی مردم استفاده کند.
 
مرتضی پیروی منش، مدیر مسئول هفته نامه اجتماعی فرهنگی محور، به عنوان ارائه دهنده موضوع در کرسی نیز بیان کرد: هفته نامه محور در سال ۱۴۰۰ جهت تحقق تمدن نوین اسلامی در صدد ایجاد شورای فکری و علمی است و از این نظر با دانشگاه ها برای برگزاری این کرسی ارتباط گرفته است.
 
وی افزود: شورای فکری و علمی محور، دو ماموریت پایش و رصد بیانات و فرامین امام خامنه ای مد ظله العالی و تدوین برنامه راهبردی خانواده بزرگ محور از طریق تقویت نشست های طلبگی، یا گروه کانونی و ارزیابی دلفی دوم، تجربه نگاری موضوعی خانوادگی خاص و عام محور را دنبال می کنند که در این مسیر اول با رویکرد تربیتی، موردی که هر زمان حضرت امام خامنه ای مدظله العالی سخنرانی داشته باشند، تمام کودکان، نوجوانان و جوانان محور به نکته برداری و تهیه عکس نوشت پرداخته و دوم رویکرد موضوعی که به صورت تحقیقی روی مسئله ای خاص تمرکز نموده و انتشار می دهند.
 
گفتنی است در این کرسی خانم زینب طیبی، عضو فعال کمیته بانوان کنگره بین المللی گام دوم انقلاب اسلامی، حجت الاسلام والمسلمین جهانگیری، مدیر حوزه علمیه خواهران هرمزگان، آقای احسان کامرانی، رئیس دانشگاه آزاد اسلامی واحد بندرعباس، آقای صباحی زاده رئیس دانشگاه آزاد اسلامی واحد بندرلنگه، حجت الاسلام و المسلمین رئیسی، دبیر کرسی علمی ترویجی و خانم احمدی طیفکانی، معاون پژوهش مدیریت حوزه علمیه خواهران هرمزگان و جمعی از فعالان بخش اساتید، شورای سردبیری کودک، نوجوان و جوان این هفته نامه حضور داشتند.