استاد مدرسه علمیه ریحانة الرسول قشم:

ماه رمضان فرصت ارزشمندی برای مواسات و همدلی مسلمانان است

شناسه خبر : 105911

1400/01/28

تعداد بازدید : 18

ماه رمضان فرصت ارزشمندی برای مواسات و همدلی مسلمانان است
استاد مدرسه علمیه ریحانة الرسول قشم گفت: مواسات و همدلی علاوه بر یک وظیفه وجدانی و انسانی برای مسلمانان، وظیفه ای شرعی است که در ماه رمضان بیشترین نمود را پیدا می‌کند.
به گزارش پایگاه خبری و رسانه ای حوزه های علمیه خواهران، خانم کبری زرعی بیشه، در نشست فرهنگی با عنوان «ضیافت الهی از دیدگاه مقام معظم رهبری(حفظه الله)» که در جمع طلاب مدرسه علمیه خواهران ریحانه الرسول‌(سلام الله علیها) جزیره قشم برگزار شد، بیان کرد: پیامبر اسلام(صلی الله علیه و آله و سلم) در آخرین جمعه ماه شعبان برای مردم خطبه خواند و فرمودند: ماه خدا، با برکت، رحمت و آمرزش به سوی شما رو کرده و  ماهی است که نزد خدا، بهترین ماه‌ها بوده، روزهایش بهترین روز‌ها و شب‌هایش بهترین شب‌ها و ساعت‌هایش بهترین ساعت‌ها است.
 
خانم زرعی بیشه ادامه داد: خدای متعال در ماه مبارک رمضان با بهترین منزلت‌‌ها، مکان‌ها و با وجود شریف خود، از بندگان پذیرایی می‌کند که به تعبیر مقام معظم رهبری(حفظه الله)، فرصت خوبی برای خودسازی و نگاه انتقادی به خود برای برطرف ساختن عیوب شخصی و رسیدن به هدف حیات بشری است.
 
استاد حوزه تصریح کرد: ماه رمضان، روحیه عبودیت در برابر مقدرات الهی در انسان را تقویت کرده و هواهای نفسانی وی تربیت و در مسیر تسلیم پروردگار قرار می‌گیرند، که بطور معمول در هیچ‌یک از روزهای سال چنین نیست.
 
وی ابراز داشت: بحران اقتصادی و معیشتی باعث شده تا بسیاری از مردم، توجه کمتری نسبت به مسائل فرهنگی داشته و این در حالی است که دشمن در این عرصه، مدیریت فضای مجازی و رسانه‌های نوین را برعهده گرفته و با این اوصاف، وظایف سربازان امام زمان(عجل الله) در رسالت تبلیغ دین و مهدویت سنگین‌تر خواهد شد.
 
خانم زرعی بیشه با اشاره به حدیثی از امام سجاد علیه السلام در فراز ۴۴ صحیفه سجادیه که این ماه را «شهر‌الطهور» نام برده اند، بیان کرد: مقام معظم رهبری(حفظه الله) شهر‌الطهور را ماه پاکیزگی روح انسان با سه عامل روزه، تلاوت قرآن، دعا و تضرع توصیف کرده است.
 
استاد حوزه تاکید کرد: اثر واقعی در تلاوت قرآن همراه با تدبر بوده که از ختم قران به صورت معمول یا قرائت برای کلاسداری و یا منبر طلبگی بالاتر است، به نحوی که در کلام رهبری مشاهده می‌شود؛ شخص، خود را ملزم در برابر سخنان خدای متعال بداند و قرآن را نامه الهی برای خود پنداشته و با جان و دل استماع و دستورات آن را دریافت نمایند.
 
وی به بیان اخلاص در اعمال پرداخت و اضافه کرد: ماه رمضان ماه تمحیص و خالص شدن به سوی پروردگار بوده که انسان را به قرب الهی می‌رساند و عبادات آلوده به عجب و ریا موجب حجاب و تاریکی شده چنان که به تعبیر مقام معظم رهبری(مدظله العالی) بنده، به اخلاص نمی‌رسد مگر اینکه به مقامی دست‌یابد که فقط ستایش خدا، موجب خوشنودی وی شود.
 
استاد حوزه خاطرنشان کرد: طلاب سعی کنند در این ماه خود را ملزم به انجام نوافل نموده و سحرگاهان به نماز شب بپردازند زیرا توصیه موکد مقام معظم رهبری در ماه مبارک رمضان، توجه به نوافل است که در بسیاری از مواقع مورد غفلت قرار می‌گیرد.
 
خانم زرعی بیشه، مواسات و همدلی را مورد تاکید مقام معظم رهبری(حفظه الله) برشمرد و تصریح کرد: معظم‌له، مواسات و کمک رسانی به اقشار محروم را علاوه بر وظیفه وجدانی و عاطفی، وظیفه دینی و شرعی عنوان کرده‌اند که از عوامل بازدارندگی آن، روحیه تجمل‌گرایی در افراد است که باعث هدر رفتن ثروت های زیادی در جامعه می‌شود و ماه رمضان فرصت بسیار مغتنمی برای اجرای این فریضه مواسات و همدلی است.