استادیار دانشگاه معارف اسلامی قم:

زنان، به عنوان موثرترین عنصر در حفظ سلامت معنوی جامعه، می توانند سبک زندگی اسلامی را ایجاد کنند

شناسه خبر : 105964

1400/01/30

تعداد بازدید : 35

زنان، به عنوان موثرترین عنصر در حفظ سلامت معنوی جامعه، می توانند سبک زندگی اسلامی را ایجاد کنند
استادیار دانشگاه معارف اسلامی قم گفت: در شرایط جنگ نرم که دشمن خانواده را نشانه گرفته، زنان موثرترین عنصر در سلامت معنوی جامعه هستند و می توانند سبک زندگی اسلامی را ایجاد کنند که این مهم، یکی از مهمترین عوامل پیشرفت به شمار می آید.
به گزارش پایگاه خبری و رسانه ای حوزه های علمیه خواهران، خانم فاطمه سادات هاشمیان در نشست تخصصی "جایگاه زن در ایجاد سبک زندگی اسلامی با تاکید بر بیانیه گام دوم انقلاب اسلامی " که به میزبانی مدرسه علمیه حضرت خدیجه سلام الله علیها سیریک و با حضور نزدیک به 85 نفر از طلاب‌ برگزار شد، ضمن تبریک به مناسبت فرارسیدن ماه پرخیر و برکت رمضان بیان کرد: سبک زندگی، یکی از عرصه های مهم پیشرفت است که این نیز متاثر از نقش و جایگاه زن در ایجاد سبک زندگی اسلامی بر اساس آموزه های دینی و حفظ شعائر اسلامی است.
 
کارشناس دینی، سبک زندگی را اسلوب ها و روش هایی که در همه بخش های زندگی انسان نمود پیدا می کند، معرفی کرد و گفت: سبک زندگی هر جامعه ای برگرفته از فرهنگ آن جامعه است و در واقع تمام کارهایی که ما در طول روز انجام می دهیم، ناشی از سبکِ زندگیِ ماست.
 
وی ضمن بیان رهنمودهای حکیمانه ی مقام معظم رهبری در خصوص آسیب شناسی تصریح کرد: در شرایط جنگ نرم که دشمن خانواده را نشانه گرفته ، زنان جامعه که نیمی از جمعیت کشور را تشکیل می دهند، موثرترین عنصر در سلامت معنوی جامعه هستند و می توانند سبک زندگی اسلامی را ایجاد کنند.
 
خانم هاشمیان با تاکید بر مردم سالاری به عنوان شاخصه های اصلی انقلاب اسلامی اظهار داشت: قوام و دوام انقلاب بر اساس مردم است، پس اگر سبک زندگی مردم دچار دگرگونی شود، انقلاب نیز دچار چالش و تزلزل شده و مشکلات بسیاری به وجود می آید.
 
وی با اشاره به بیان مقام معظم رهبری؛ "تمدن بر دو بخش سخت افزاری و نرم افزاری است" بیان کرد: پیشرفت در کشور با انقلاب اسلامی شروع شده و در بخش سخت افزاری که شامل صنعت‌، علم و تکنولوژی است، پیشرفت زیادی صورت پذیرفته، اما در بخش نرم افزاری که همان سبک زندگی است و از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است، پیشرفت چندانی وجود ندارد.
 
کارشناس دینی، در ادامه ضمن بیان این که سبک زندگی بر دو نوع توحیدی و غیرتوحیدی است، گفت: سبک زندگی غیرتوحیدی در غرب رواج دارد و با اینکه به پیشرفت در بخش سخت افزاری رسیده اند، اما فقط مصرف گرایی داشته، هدف اخروی ندارند. اما اگر سبک زندگی، توحیدی باشد، دنیا و آخرت را هر دو با هم در نظر می گیرد و دنیا را برای رسیدن به آخرت جهت دهی می کند.
 
استادیار دانشگاه ابراز داشت: رهبر معظم انقلاب توصیه می کند که ایران چیزی از غرب کم ندارد و نیازی به تقلید کورکورانه نیست، ایرانیان شعائر اسلامی را مطلقاً نباید تضعیف کنند و با ایجاد اعتماد به نفس در فرزندان و خودباوری بر تعظیم شعائر اسلامی تاکید کنند.
 
وی در پایان ضمن تاکید بر ایجاد سبک زندگی توسط زنان جامعه گفت: برای نهادینه کردن سبک زندگی، باید کار فرهنگیِ عمیق صورت بگیرد و یک مادر با درایت و دقت به تربیت فرزندان بپردازد که در بزرگسالی بدون هیچ عقده ای و با سلامت کامل وارد جامعه شود. چرا که اگر فرزندان سلامت روحی و روانی نداشته باشند، جامعه را به فلاکت می رسانند.