استاد مدرسه علمیه خواهران الزهرا(س) آباده طشک:

روزه یکی از راه های رسیدن به تقوای الهی است

شناسه خبر : 106080

1400/02/06

تعداد بازدید : 39

روزه یکی از راه های رسیدن به تقوای الهی است
استاد مدرسه علمیه خواهران الزهرا(س) آباده طشک، روزه داری را یکی از راه های رسیدن به تقوای الهی و اخلاص دانست و گفت: روزه داری، نزدیکترین و موثرترین راه رسیدن به معنویات است که همه مردم می‌توانند از آن بهره‌مند شوند.

به گزارش پایگاه خبری و رسانه ای حوزه های علمیه خواهران، خانم عذرا کشاورز، در نشست اخلاقی که با حضور جوانان، نوجوانان و طلاب مدرسه علمیه خواهران الزهرا(س) آباده طشک در استان فارس برگزار شد، اظهارداشت: خداوند روزه را برای آزمایش اخلاص مردم مقرر فرموده و کسی که به پیشگاه حضرت حق اخلاص ورزد، تمامی اوصافی که در فلسفه روزه بیان شده شامل حالش می شود. روزه کاملا با اخلاص روزه دار در رابطه بوده،  یعنی کسی که روزه گرفته و امساک کرده، جز اخلاص در پیشگاه حق، مفهومی دیگر ندارد.

این مبلغ دینی عنوان کرد: از نظر اسلام ارزش روزه بسیار والاست و در میان احکام اسلامی از جایگاه بسیار بالایی برخوردار است. صحت و سلامت تن به عنوان یکی از حکمت ها و فلسفه و اهداف روزه بیان شده است به گونه ای که روزه زکات بدن است که موجب رشد و نمو تن خواهد شد. روزه آرامش بخش دل هاست، پس اگر آرامش را می خواهیم و دچار اضطراب و تشویش هستیم، به روزه به عنوان یکی از عوامل سکونت قلب و آرامش توجه داشته باشیم.

وی با اشاره به آیات و روایات بیان داشت: روزه برای مومنان فرض شده است تا به تقوا و پرهیزکاری برسند، یعنی حکمت و فلسفه وجوب روزه این نیست که مسلمانان فقط گرسنگی و تشنگی را تحمل کنند، امساک؛ باید مسلمان را به تقوا و پرهیزگاری برساند. پس روزه در واقع تمرین تقوا و پرهیزکاری است که از راه امساک حاصل شده و این تنها به خوردن و آشامیدن محدود نمی شود.

خانم کشاورز در پایان اظهار داشت: روزه عامل بازدارنده از گناه و عامل سرکوب کننده نفس عصیان‌گر بوده و یکی از راه های بدست آوردن تقوا، روزه‌داری است. همچنین نزدیکترین و موثرترین راه رسیدن به معنویات است که همه مردم می‌توانند از آن بهره‌مند شوند.