توسط مدیر موسسه آموزش عالی حوزوی امام حسین(ع) یزد صورت گرفت:

شرح فعالیت های موسسه آموزش عالی امام حسین(ع) یزد

شناسه خبر : 106107

1400/02/06

تعداد بازدید : 61

شرح فعالیت های موسسه آموزش عالی  امام حسین(ع) یزد
مدیر موسسه آموزش عالی حوزوی امام حسین(ع) یزد، فعالیت بخش های مختلف آموزشی، پژوهشی، فرهنگی و کتابخانه این مؤسسه را تشریح کرد.

به گزارش پایگاه خبری و رسانه ای حوزه های علمیه خواهران، خانم منصوره شاکری، مدیر موسسه آموزش عالی حوزوی امام حسین(ع) یزد، در گفت و گو با خبرنگاران، به تشریح فعالیت های این موسسه پرداخت و با اشاره به آغاز فعالیت این موسسه از سال 1384 اظهارداشت: در ابتدای فعالیت، طلاب در دو رشته «فقه و اصول» و «تفسیر و علوم قرآنی» مشغول به تحصیل شدند، اما به تدریج بر رشته‌های جاری افزوده شد به نحوی که در حال حاضر طلاب در رشته‌های «فقه و اصول»، «تفسیر و علوم قرانی»، «مدرسی ادبیات عرب»، «اخلاق اسلامی» و «کلام با گرایش امامت» مشغول تحصیل هستند.

وی با اشاره به تحصیل 251طلبه در این موسسه آموزش عالی حوزوی، به فارغ التحصیلی 61 نفر تاکنون اشاره کرد و از پذیرش طلاب خواهر در سال جاری خبر داد و گفت: موسسه آموزش عالی حوزوی امام حسین(علیه السلام) یزد، در سال تحصیلی آینده در رشته های «حضوری» اعم از اخلاق و تربیت اسلامی، مدرسی ادبیات عرب، کلام با گرایش امامت، تفسیر و علوم قرآن، فقه و اصول و مشاوره خانواده با رویکرد اسلامی و در رشته های «نیمه حضوری» اعم از تفسیر و علوم قرآن و همچنین فقه و اصول پذیرش خواهد داشت.

خانم شاکری با اشاره به شرایط ثبت نام؛ اتمام سطح دو حوزه علمیه خواهران، فارغ التحصیلی دانشگاه شهید مطهری و امام صادق(علیه السلام) را از آن جمله دانست و گفت: با توجه به برگزاری آزمون ورودی، افراد معدل بالای 17 معاف از این آزمون هستند.

 مدیر موسسه آموزش عالی حوزوی امام حسین (علیه السلام) یزد گفت: زمان ثبت نام از 25 بهمن 1399 آغاز شده و تا 31 اردیبهشت 1400 ادامه خواهد داشت، لذا علاقه مندان می توانند با مراجعه به سایتWW.WHC.IR یا مراجعه حضوری در روزهای زوج از ساعت 9 الی 15 به آدرس میدان دروازه قرآن، بلوارجمهوری، کوچه چهارباغ، چهار راه اول، سمت راست، موسسه آموزش عالی حوزوی امام حسین(علیه السلام) یا تماس با شماره تلفن 035- 35280020 الی 21 نسبت به ثبت نام اقدام کنند.

برگزاری جشنواره ملی بانوی هزاره اسلام

خانم شاکری با بیان اینکه طلاب علاوه بر آموزش، در برنامه های فرهنگی و پژوهشی شرکت می کنند، با اشاره به اقدامات انجام شده در واحد فرهنگی گفت: برگزاری جشنواره غذایی با مشارکت طلاب و همچنین حضور مشاوره تغذیه، از جمله اقدامات انجام شده است.

وی برگزاری دوره های مهدویت و شرکت طلاب در طرح ولایت، برگزاری دوره های تربیت مربی نماز کودک، برگزاری اردوهای زیارتی، سیاحتی، درون شهری و برون شهری، کلاس های اخلاق عمومی ویژه طلاب، برپایی نمایشگاه شهدا و تجلیل از خانواده شهدا، برگزاری نشست های بصیرتی با همکاری سپاه و بسیج طلاب خواهران، انجام فعالیت های جهادی بین طلبه ها، اعزام مبلغ به مدارس سطح شهر و شرکت تعدادی از مبلغان در طرح مدارس امین را از دیگر برنامه های فرهنگی اعلام کرد.

این مقام مسئول، از تاسیس موسسه قرآنی «محبان حسین بن علی» در این موسسه خبر داد و گفت: فعالیت مجازی در رشته های مختلف در راستای فعالیت موسسه قرآنی با عناوین "شبهه شناسی" و "پاسخ به شبهات" با حضور فعال طلاب رشته کلام، از دیگر اقدامات است.

وی تشکیل گروه مجازی تفسیر با حضور طلاب رشته تفسیر و علوم قرآن، تشکیل گروه مجازی اخلاق با مدیریت خانواده با حضور طلاب رشته اخلاق و گروه بررسی مولفه های سبک زندگی اسلامی در دعای 24 و25 صحیفه سجادیه با حضور طلاب رشته فقه و اصول را از دیگر برنامه های فرهنگی برشمرد.

مدیر موسسه آموزش عالی حوزوی امام حسین(علیه السلام) یزد، از برگزاری نمایشگاه های مجازی از جمله نمایشگاه فخر ایران مربوط به دستاوردهای شهید فخری زاده خبر داد و گفت: همچنین در مناسبت های مختلف ملی و مذهبی، برنامه های متعددی به تناسب اجرا شده است.

خانم شاکری با اشاره به اینکه فعالیت های واحد پژوهشی، در چهار بخش تقسیم بندی می شود، بیان کرد: بخش اول در واحد پایان نامه هاست که از تشکیل کارگروه ها شروع می شود، به نحوی که کارگروه رشته های کلام با گرایش امامت و فقه و اصول در این موسسه تشکیل می شود و کارگروه مدرسی ادبیات عرب، با توجه به حضور اساتید از قم، به صورت مجازی برگزار می شود.

وی، بخش دوم پایان نامه ها را مربوط به جلسه دفاعیه طلاب دانست که به صورت حضوری در این موسسه برگزار می شود و از برگزاری کارگاه‌های آموزشی پژوهشی به منظور آمادگی طلاب در زمینه تالیف پایان نامه خبر داد و گفت: بخش دوم واحد پژوهش، مربوط به نشست ها و کرسی های آزاداندیشی است که به عنوان برنامه های جانبی فعالیت های پژوهشی برای طلاب در نظر گرفته شده است.

راه اندازی مرکز پژوهشی «حکمت»

خانم شاکری با اشاره به راه اندازی مرکز پژوهشی حکمت در این موسسه گفت: این مرکز با چند محور در حال فعالیت است که از آن جمله می توان به طرح‌های پژوهشی با محوریت خانواده به ویژه بانوان اشاره کرد. جشنواره ملی بانوی هزاره اسلام در ذیل این مرکز، در ابتدا به صورت استانی و سپس به صورت ملی برگزار شد و البته دبیرخانه دائمی این جشنواره در محل موسسه آموزش عالی حوزوی امام حسین(علیه السلام) یزد با حضور مسئولان استانی افتتاح شد و ان شاءالله این جشنواره به صورت سالیانه تداوم خواهد داشت.

وی از برگزاری نشست های پژوهشی با موضوع هستی شناسی خانواده با محوریت زن و با حضور استاد شعبان زاده به مناسبت ماه مبارک رمضان در این زمینه خبر داد و گفت: همچنین در ذیل این مرکز، واحد تولیدات پژوهشی در حال فعالیت است که با حضور پنج گروه از طلبه های این موسسه راه اندازی شده است.

استاد حوزه، فعالیت گروه شبهه شناسی در زمینه شبهات امامت را از آن جمله دانست و اظهار امیدواری کرد نتیجه این فعالیت به صورت کتاب به چاپ برسد.

وی به فعالیت گروه دوم در زمینه جمع آوری آیات و روایات مربوط به خانواده که با کمک یک نویسنده و طراح برای استفاده در سطح شهر به عکس نوشته تبدیل خواهد شد، اشاره کرد.

مدیر موسسه آموزش عالی حوزوی امام حسین(علیه السلام) یزد گفت: گروه سوم نیز با حضور طلاب تفسیر در قالب تهیه فلش کارت های تفیسر قرآن با توجه به تفسیر تک جلدی نور حجت الاسلام و المسلین قرائتی در حال انجام است که این فلش کارت ها برای تبلیغ در سطح مدارس استان مورد استفاده قرار خواهد گرفت.

وی با اشاره به راه اندازی گروه چهارم با حضور طلاب فقه و اصول و جمع آوری مطالب در زمینه سبک زندگی اسلامی برگرفته از دعای 24 و 25 صحیفه سجادیه گفت: گروه پنجم نیز با حضور طلاب مدرسی ادبیات عرب در حال فعالیت است که این طلاب برای تدریس در مناطق محروم به صورت رایگان به آموزش و پرورش معرفی خواهند شد.

خانم شاکری بیان کرد: بخش پایانی واحد پژوهش، در قالب رشته پژوهش محور ارائه می شود که ویژه طلاب کلام با گرایش امامت در سال سوم در حال برگزاریست و ویژه طلاب رشته اخلاق و تربیت اسلامی نیز درخواست ارائه شده و منتظر اعلام نتیجه هستیم.

وجود بیش از 11 هزار نسخه کتاب در کتابخانه

مدیر موسسه آموزش عالی حوزوی امام حسین(علیه السلام) یزد با اشاره به فعالیت کتابخانه این موسسه اظهار کرد: کتابخانه موسسه آموزش عالی حوزوی امام حسین(علیه السلام) یزد، مجموعه ای گسترده از منابع گوناگون در زمینه های مختلف را در برمی گیرد به نحوی که در این کتابخانه بیش از 11 هزار نسخه کتاب در موضوعات مختلف تفسیر و علوم قرآنی، فقه و اصول، کلام و امامت، تاریخ، اخلاق و تربیت اسلامی، روانشناسی و دیگر موضوعات موجود است.

وی با اشاره به اینکه مخزن کتابخانه به صورت قفسه باز است، افزود: انواع منابع موجود در کتابخانه شامل کتاب و نشریات، پایان نامه و مقالات پژوهشی، منابع دیداری و شنیداری و نرم افزاهای تخصصی در موضوعات مختلف است.

خانم شاکری با اشاره به کتب مرجع، وجود انواع فرهنگ های لغت قرآن، دائره المعارف ها، لغت نامه های عربی، انگلیسی و فارسی را  از منابع این بخش دانست و گفت: در این بخش همچنین پایان نامه های طلاب قرارداده شده است. البته منابع بخش مرجع قابل امانت نیست و طلاب و دیگر مراجعان برای مطالعه باید به کتابخانه مراجعه کنند.

وی گفت: بخش نشریات تخصصی و عمومی از دیگر بخش های کتابخانه است که نشریات تخصصی علمی و ترویجی، علمی و پژوهشی، فرهنگی، روانشناسی و خانواده موجود است.

مدیر موسسه آموزش عالی حوزوی امام حسین(علیه السلام) یزد، بخش منابع دیداری و شنیداری را از دیگر بخش ها دانست که نرم افزاهای تخصصی نور در زمینه های مختلف موجود بوده و اشتراک سالیانه پایگاه های اطلاعاتی نور مگز، مگ ایران و ایران داگ و سایر سایت های مرتبط را دارا می باشد.

وی با اشاره به بخش کودک گفت: در این بخش بیش از 180 نسخه کتاب کودک با موضوعات مختلف اخلاقی و داستانی موجود است و فرزندان اساتید، کارمندان و طلاب می توانند از این کتاب ها استفاده کنند. در کتابخانه منابع بر اساس رده بندی کنگره، فهرست نویسی شده است و در این کتابخانه از نرم افزار کتابداری تحت وب برای ورود اطلاعات استفاده می شود و مراجعان می توانند به سامانه کتابداری به آدرس اینترنتیlib.whc.ir مراجعه کنند.

مدیر موسسه آموزش عالی امام حسین(علیه السلام) یزد، در بخش پایانی صحبت های خود، از کسب رتبه اول کشوری از سوی بی بی صدیقه حیدری، کتابدار این موسسه به منظور فعالیت متناسب در بخش خدمات امانت دهی سامانه تحت وب فراکاوش خبر داد.