مدیر موسسه آموزش عالی حوزوی فاطمه معصومه(س) بندرعباس عنوان کرد:

مراحل چهارگانه سیاست های شیطان برای نابودی ایمان و اخلاق انسان ها

شناسه خبر : 106212

1400/02/06

تعداد بازدید : 49

مراحل چهارگانه سیاست های شیطان برای نابودی ایمان و اخلاق انسان ها
مدیر موسسه آموزش عالی حوزوی فاطمه معصومه(س) بندرعباس گفت: سیاست های شیطان برای گمراهی انسان بسیار و برای هر انسانی متفاوت است.
به گزارش پایگاه خبری و رسانه ای حوزه های علمیه خوهران، خانم مریم جعفری در نشست اخلاقی ویژه ماه مبارک رمضان، که با حضور طلاب و دانش آموختگان موسسه آموزش عالی حوزوی فاطمه معصومه(س) بندرعباس برگزار شد، ضمن تبریک به مناسبت ماه مبارک رمضان گفت: دنیای مذموم، نفس اماره و وسوسه های شیطانی، از جمله دشمنان معرفی شده در قرآن هستند که باید نسبت به آن‌ها شناخت پیدا کرد؛ چرا که عدم شناخت دشمن، به انسان ضربه وارد می‌کند.
 
استاد حوزه، با اشاره به آیه «یا ایها الناس کلوا مما فی الارض حلالاً طیبا و لا تتبعوا خطوات الشیطان انه لکم عدو مبین» اظهارداشت: خداوند در این آیه به روشنی با صیغه نهی، بندگان را از تبعیت و قدم‌های شیطان، باز می‌دارد و این نهی کردن خداوند از تبعیت، نشان‌دهنده این است که تبعیت شیطان از سوی بندگان صورت می‌گیرد.
 
استاد دانشگاه، در ادامه توضیح آیه با بیان اینکه دشمنی شیطان، آشکار است، خاطرنشان کرد: خداوند در این آیه هشدار می‌دهد که خود را از شیطان حفظ کرده و از او بگریزید و تعبیر به "عدو مبین" به این دلیل بوده که دشمنی خود را از ابتدا آشکار کرده است.
 
وی در ادامه با بیان این که کار شیطان، نابودی روح، روان و ایمان بندگان است، افزود: برای در امان ماندن از شر شیطان، باید فریب و نیرنگ او را خنثی کرد؛ چرا که او در پی نابودی روح، روان، ایمان و در واقع کارهای فکری و فرهنگی بندگان است.
 
خانم جعفریف کارهای فکری و فرهنگی را نیازمند دو عنصر تدریج و تحمل دانست و تصریح کرد: عنصر تدریج و تحمل در هر کاری خصوصاً کارهای فکری، فرهنگی، علمی و اعتقادی مورد توجه بوده، تدریج بدین معناست که نمی توان به یکباره همه چیز را در کوتاه ترین زمان تغییر داد و تحمل یعنی برای عوض کردن هرچیزی، باید صبورانه و با برنامه‌ریزی برخورد کرد.
 
استاد حوزه، سیاست شیطان در گمراهی را چهار مرحله خواند و اذعان کرد: سیاست شیطان این است که ابتدا از کم شروع کرده به این معنا که بنده مستحبات را کنار گذاشته، و بعد سراغ مکروهات و در نهایت به سراغ محرمات می رود، یعنی به گونه‌ای عمل می‌کند که شخص دچار حرام شود.
 
 استاد دانشگاه، قدم دوم شیطان در فریب دادن انسان ها را اکتفا نکردن او به کم ذکر و خاطرنشان کرد: قدم دوم شیطان که قدم سنگینی است، اکتفا نکردن او به کم بوده، در این مرحله نیز به گونه ای عمل می کند که فرد، گناه مرتکب شده را توجیه کند و به عادی انگاری گناهان برسد، بنابراین شیطان هرگز به کم اکتفا نمی کند؛ چرا که هدف او از بین بردن مقداری از ایمان انسان ها نیست، بلکه درصدد گرفتن کامل ایمان آن‌ها است.
 
وی قدم سوم شیطان در گمراهی انسان ها را زیرک بودن او قلمداد کرد و افزود: قدم سوم شیطان، زیرک بودن اوست به این معنا که نقطه ضعف اشخاص را شناسایی و از این طریق ضربه خود را وارد می کند، به عنوان مثال اگر نقطه ضعف شخصی حسادت باشد، از این راه وارد شده و او را به گمراهی می کشاند، بنابراین نوع فریب شیطان نسبت به هر شخص متفاوت است.
 
مدیر موسسه آموزش عالی، بی‌رحمی را قدم نهایی شیطان در فریب دادن انسان دانست و بیان کرد: شیطان در راه فریب دادن انسان ها، با بی رحمی کامل عمل کرده به این معنا که تمام ایمان افراد را نشانه می گیرد تا جایی که در هنگام مرگ نیز در حال فریب دادن او بوده به طوری که شخص در اثر مکر و نیرنگ شیطان با حال کفر از دنیا می رود.
 
کارشناس دینی، راه برون رفت از دام های شیطان را "معرفت" دانست و افزود: کار بندگان معرفت بوده، به این معنا که نسبت به حلال و حرام دقت و مراقبت داشته باشند و جانب احتیاط را همیشه رعایت و در صورت خطا و اشتباه در مورد دیگران به توبه و دعا در حق آن‌ها بپردازند.   
 
خانم جعفری در پایان اذعان کرد: ماه مبارک رمضان ماهی است که درهای جهنم بسته و پاهای شیطان در غل و زنجیر است، زنجیر شدن پای شیطان به این معنا است که شیطان سمت بندگان نمی آید، اما بنده باید هوشیار بوده و با هوای نفس خود سراغ شیطان نرود تا زنجیر را از پای او بیرون آورد.