کارشناس صدا و سیما در مرکز قم:

حضرت خدیجه(س)، پایه گذار ارتباط فرهنگ و اقتصاد در تجارت بود

شناسه خبر : 106294

1400/02/08

تعداد بازدید : 7

حضرت خدیجه(س)، پایه گذار ارتباط فرهنگ و اقتصاد در تجارت بود
استاد اخلاق حوزه علمیه خواهران، با بیا ناینکه حضرت خدیجه(س)، پایه گذار ارتباط فرهنگ و اقتصاد در تجارت بود، گفت: آن حضرت، مدیر پایگاه اقتصادی بزرگ زمان خویش بوده و از آن برای پیشبرد اهداف فرهنگی پیامبر اکرم(ص) استفاده می کرد.
به گزارش پایگاه خبری و اطلاع رسانی حوزه های علمیه خواهران، خانم زهرا فخر روحانی، در نشست مجازی «بررسی ابعاد شخصیتی حضرت خدیجه(س)، بانوی تراز اول انقلاب نبوی» که به صورت مجازی در سامانه سیما با حضور خواهران طلبه هرمزگان برگزار شد، در سخنانی اظهار داشت: حضرت خدیجه کبری(سلام الله علیها) عنصر ممتاز در عرصه راهوری‌ و اسوه زیست اجتماعی به عنوان زن مسلمان است.
 
وی ضمن تاکید بر اینکه حضرت خدیجه(سلام الله علیها) از شخصیت هایی هستند که در امر معاش توانمند بودند، افزود: عقل معاش اگر همراه با عقلانیت و عقل معاد همراه باشد، آسایش و آرامش معنوی را برای خانواده به همراه دارد.
 
خانم فخر روحانی، ضمن‌ بیان آیه هشتم سوره ضحی "خداوند تو را عیال‌مند و غنا بخشید"، بیان کرد: غنا بخشیدن پیامبراکرم(صل الله علیه و آله و سلم) به واسطه مال حضرت خدیجه کبری(سلام الله علیها) بوده که در راه اسلام مصرف کرده و انفاق آن بانوی بزرگوار در راه تداوم و گسترش اسلام بود.
 
کارشناس صدا و سیمای مرکز قم، ضمن تاکید بر سخن حضرت ابو‌طالب(علیه السلام) که فرمودند: "حضرت خدیجه(سلام الله علیها) بانویی در اوج خرد، کمال، پربرکت، صالح، بزرگی، کرامت و به نیکی ها آراسته شده است"، تصریح کرد: حضرت خدیجه کبری(سلام الله علیها) علاوه بر کارآفرینی در هر شرایطی به نیازمندان کمک کرده و کمک را مختص وقت و زمان خاصی نمی‌دانستند.
 
وی ضمن تاکید بر اینکه حضرت خدیجه کبری(سلام الله علیها) در عصر مهجوریت زن‌ها، پایگاه اقتصادی بسیار بزرگی را که بین المللی بود، مدیریت می‌کردند، افزود: آن حضرت، در مسیر تجارت، علاوه بر رابطه اقتصادی، به رابطه فرهنگ و اقتصاد در مسیر تجارت توجه می‌کردند.
 
استاد حوزه، در پایان ضمن تاکید بر روایت پیامبر اکرم(صل الله علیه و آله و سلم ) که فرمودند: "روزگاری که مردم مرا تکذیب می‌کردند، حضرت خدیجه مرا تصدیق می‌کردند و از دین من دفاع و برای گسترش آن تلاش می‌کردند"، خاطر نشان کرد: حضرت خدیجه کبری(سلام الله علیها) مادر مومنین و برترین زن برای پیامبر اکرم(صل الله علیه و آله و سلم) بودند.