در گفت‌و‌گو با مدیر مؤسسه آموزش عالی حضرت زهرا(س) میبد صورت گرفت:،

گذری بر فعالیت و دستاوردهای مؤسسه آموزش عالی حضرت زهرا(س) میبد/ حضوری فعال در عرصه های فرهنگی و اجتماعی

شناسه خبر : 106448

1400/02/12

تعداد بازدید : 24

گذری بر فعالیت و دستاوردهای مؤسسه آموزش عالی حضرت زهرا(س) میبد/ حضوری فعال در عرصه های فرهنگی و اجتماعی
مدیر مؤسسه آموزش عالی حضرت زهرا(س) میبد، به تشریح فعالیت و دستاوردهای مؤسسه آموزش عالی حضرت زهرا(س) میبد و حضور فعال طلاب این مجموعه در عرصه های فرهنگی و اجتماعی پرداخت.

به گزارش پایگاه خبری و رسانه ای حوزه های علمیه خواهران، خانم افسر قاسمی، ضمن اشاره به تاریخچه تأسیس موسسه آموزش عالی حضرت زهرا(سلام الله علیها) میبد، گفت: این موسسه در مقطع سطح سه(کارشناسی ارشد) در سال 1386 با مدیریت حجت الاسلام و المسلمین محمد کارگر شورکی، راه اندازی و پذیرش برای این مقطع از بین فارغ التحصیلان مقطع سطح2 حوزه علمیه خواهران و جامعه الزهرا(سلام الله علیها) و کارشناسی دانشگاه امام صادق(علیه السلام) و شهید مطهری، در رشته «تفسیر و علوم قرانی» آغاز و در سال‌های بعد با توجه به نیاز شهرستان و درخواست طلاب علاقه‌مند، رشته های «فقه واصول»، «کلام اسلامی»، «اخلاق و تربیت اسلامی» و «مشاوره خانواده با رویکرد اسلامی» نیز اضافه شد.

مدیر مؤسسه آموزش عالی حضرت زهرا(سلام الله علیها) میبد، تصریح کرد: از سال‌های 1392تا 1395 خانم رؤیا دهقانی مدیریت این موسسه را برعهده داشتند و از سال 95 مسئولیت این امر را بنده عهده دارم.

وی در بیان ثمره تلاش‌های 13 ساله این مؤسسه آموزش عالی گفت: در حال حاضر 60 طلبه فارغ التحصیل، 45 طلبه در حال تدوین پایان نامه و 94 طلبه مشغول به تحصیل در این مرکز هستند و فارغ التحصیلان در رشته تفسیر48 نفر، رشته کلام 4نفر و 8 نفر رشته فقه می باشند. در رشته اخلاق و تربیت اسلامی که از سال 1396 و به مدت سه سال تشکیل شده، هنوز فارغ التحصیلی نداشته است و اولین گروه  از این رشته در حال تدوین پایان نامه هستند.

خانم قاسمی با اشاره به اینکه پنج نفر از طلاب رشته اخلاق و تربیت اسلامی به صورت پژوهش‌محور مشغول به تحصیل هستند، افزود: طلاب در مقطع سطح سه(کارشناسی ارشد) به مدت سه سال و نیم بین 94 الی 108 واحد درسی را می گذرانند و با نگارش پایان نامه، فارغ التحصیل می شوند.

* بهره مندی از اساتید مجرب و مهذب

وی بهره مندی از اساتید مجرب و مهذب را از جمله مزایای این مؤسسه عنوان کرد و افزود: 30 استاد تاکنون با این موسسه همکاری داشته اند که ثمره آن فارغ التحصیلان موفق در عرصه های آموزشی و فرهنگی در سطح استان بوده است.

این مقام مسئول ادامه داد: تعداد 24 نفر از دانش آموختگان این مؤسسه، در حال تحصیل در مقطع سطح چهار(دکتری) و 38 نفر از این افراد، به عنوان استاد حوزه علمیه خواهران در شهرستان‌های مختلف یزد، اشکذر، اردکان، احمداباد، بهاباد، ابرکوه، مشغول به فعالیت هستند.

وی اضافه کرد: همچنین 6 نفر از فارغ التحصیلان این مرکز در دانشگاه مشغول به تدریس، 11 نفر به عنوان مدیر مدارس خواهران،  پنج نفر در امر مشاوره و دوازده نفر نیز  استخدام آموزش و پرورش شده اند.

خانم قاسمی اظهار داشت: مدیر چند مدرسه قرآنی شهرستان از جمله ریحانه النبی و بهجت و حضور فعال بیش از 10نفر از طلاب در مدارس نور به صورت مدیر، کادر یا معلم از دیگر برکات دانش آموختگان این مدرسه بوده است.

*راه اندازی نشریه الکترونیکی «زاهره»

وی از دیگر برکات مؤسسه آموزش عالی حضرت زهرا(سلام الله علیها) میبد را  در زمینه پژوهش و نویسندگی دانست و بیان کرد: تألیف هشت جلد کتاب، راه اندازی نشریه الکترونیکی «زاهره» در موضوعات مورد نیاز طلاب و خانواده، از دیگر موفقیت های این مؤسسه است.

مدیر مؤسسه آموزش عالی حضرت زهرا(سلام الله علیها) میبد، تصریح کرد: پاسخگویی به سوالات شرعی بانوان به صورت  روزانه  از ساعت 8 تا 13، تشکیل گروه « میثاق با خدا » در فضای مجازی ایتا، و تشکیل کارگروه احکام به صورت ثابت و همچنین حضور مداوم طلاب در بیمارستان در بخش زنان در جهت پاسخگویی به سوالات شرعی و تقویت روحیه بیماران به کمک مشاوره و تحکیم بنیانهای دینی همراه با برگزاری کلاس به صورت هفتگی با همکاری مشاور مدرسه از  دیگر طرح های موفق این مؤسسه است.

وی افزود: از زمینه های همکاری طلاب در سطح شهرستان، علاوه بر حضور همیشگی در برنامه های فرهنگی و همکاری با سازمان تبلیغات در برنامه های جلسات سخنرانی، ایام اعتکاف و ماه مبارک رمضان و دهه محرم، همکاری با سپاه، آموزش و پرورش و دیگر ارگانهای شهر می باشد.

خانم قاسمی اضافه کرد: تعداد 60 مبلغ در سطح مدارس شهرستان، حضور فعال و مستمر دارند و همچنین بیش از 50 نفر از مبلغین، در ایام کرونا با حضور  فعال در نقاهتگاه و بیمارستان و یا با دوخت ماسک و گان، با مدافعان سلامت همکاری بسیار خوبی داشتند. لازم به ذکر است که تعداد 5 نفر از طلاب در بحث تغسیل و تکفین اموات نیز با شهرداری همکاری داشتند که هنوز هم به صورت مستمر ادامه دارد.

*  اجرای طرح تربیت محقق در رشته اخلاق و تربیت اسلامی

وی در بیان طرح‌های اجرا شده در سالهای اخیر، گفت: به کمک معاونت پژوهش مدیریت حوزه علمیه خواهران استان، طرح تربیت محقق در رشته اخلاق و تربیت اسلامی اجرا شد که با گزینش هشت نفر از بین طلاب ورودی سال 1396، تعداد پنج نفر به مرحله نهایی رسیده و علاوه بر کسب رتبه اول کشوری در بین مجریان این طرح در مراکز قم و تهران، تعداد 9 مقاله را در مجله های مختلف به چاپ رسانده اند.

مدیر مؤسسه آموزش عالی حضرت زهرا(سلام الله علیها) میبد در پایان گفت: جا دارد از حمایت‌های بی دریغ آیت الله اعرافی، مؤسس محترم ، تشکر و سپاس ویژه داشته باشم و همچنین از زحمات و حمایت‌های هیات امنای محترم، حجت الاسلام و المسلمین محمدکارگر شورکی، مدیر حوزه علمیه خواهران، و خانم نقیب القراء قدردانی کرده و  همچنین از همه مجموعه همکاران  که جهادی و مخلصانه در  مسیر رشد علمی و فرهنگی و موفقیت طلاب گام برمی دارند، تشکر می کنم.

شایان ذکر است زمان ثبت نام حوزه های علمیه خواهران از 25 بهمن 1399 آغاز شده و تا 31 اردیبهشت 1400 ادامه خواهد داشت لذا علاقه مندان می توانند با مراجعه به سایتWW.WHC.IR   یا مراجعه حضوری نسبت به ثبت نام اقدام کنند.