مدیر موسسه آموزش عالی حوزوی فاطمه معصومه(س) بندرعباس:

مذاکره علمی برای یادگیری معارف دین، استغفار و اعمال مخصوصه مورد اشتیاق، سه توصیه علما برای شب های قدر است

شناسه خبر : 106530

1400/02/14

تعداد بازدید : 28

مذاکره علمی برای یادگیری معارف دین، استغفار و اعمال مخصوصه مورد اشتیاق، سه توصیه علما برای شب های قدر است
مدیر موسسه آموزش عالی حوزوی فاطمه معصومه(س) بندرعباس، مذاکره علمی برای یادگیری معارف دین را از بهترین اعمال در شب قدر دانست و گفت: علاوه بر استغفار، انسان باید به اعمال و ادعیه وارده ای که رغبت بیشتری دارد، پرداخته و به دنبال کمیت نباشد.
به گزارش پایگاه خبری و رسانه ای حوزه های علمیه خواهران، خانم مریم جعفری در نشست مجازی اخلاق ویژه ماه مبارک رمضان که با حضور طلاب و دانش آموختگان موسسه آموزش عالی حوزوی فاطمه معصومه(س) برگزار شد، ضمن بیان آیه "لیله القدر خیر من الف شهر" بیان کرد: شب قدر از هزار ماه برتر بوده که معادل با ۸۰ سال عمر است و همه درصدد بهره بردن از این برکت و بهترین تقدیرات هستند.
 
 استاد حوزه، اولین توصیه علمای دین در شب قدر را مذاکره علمی خواند و خاطرنشان کرد: مذاکره علمی برای یادگیری معارف دین، از بهترین و مهمترین عمل در شب قدر بوده؛ چرا که اعمال ظاهری، زمانی ثمر‌بخش است که شخص از هدف آگاه باشد.
 
کارشناس دینی، در ادامه افزود: اعمال شب قدر در صورتی ثمربخش خواهد بود که شخص به مسلمانی خود کمال داده، با معارف دین و اعتقادات آشنا و با عشق، آن‌ها را یاد گیرد.
 
خانم جعفری، ضمن ارائه راهکار برای آشنایی با اعتقادات تصریح کرد: حلقه گرفتن در فضای مجازی، خانه یا مراکز و بیان شبهات، پاسخ به آن‌ها، گفتن تفسیر، مباحث اخلاقی و ... یکی از راهکارها برای آشنایی با اعتقادات است، بنابراین مهمترین عمل در این شب، بررسی و اصلاح عقب‌ماندگی های علمی، معرفتی، ذهنی و فکری است.
 
وی استغفار و توبه حقیقی را دومین عمل شب قدر دانست و افزود: فرد با استغفار و توبه حقیقی در این شب، ظرف وجودی خود را از آلودگی‌ها پاک و موجبات بخشش خداوند و سرازیر شدن انواع رزق مادی و معنوی به سمت خود را فراهم می آورد، بنابراین زیبایی ها با بیرون راندن آلودگی ها از ظرف وجودی، نصیب انسان می‌شود.
 
 استاد حوزه در پاسخ به این سؤال که چطور با استغفار و توبه حقیقی می‌شود ارتباط خود را با خداوند حفظ کرد، بیان داشت: انسان باید در این شب محاسبه نفس و پشیمانی قلبی از گناهان را در دستور کار خود قرار دهد؛ چرا که با عقب انداختن استغفار، ظرف وجودی انسان آلوده شده و ارتباط واقعی با خدواند شکل نمی‌گیرد.
 
 وی ادامه داد: آشتی با خدا لازمه‌ی هر حرکتی است، چرا که خواندن قرآن و ادعیه، صحبت کردن با خداوند بوده و صحبت کردن در حالت قهر معنا ندارد، بنابراین باید با استغفار و توبه حقیقی با خداوند آشتی کرد.
 
استاد دانشگاه در پایان، سومین عمل را انجام اعمال وارده مخصوص هر شب در مفاتیح بیان و اذعان کرد: انسان باید ببینید به کدام یک از اعمال و ادعیه وارده، رغبت بیشتری دارد، به سراغ آن رفته و به دنبال کمیت نباشد.