استاد حوزه علمیه خواهران رامیان:

مبلغان دین با تاسی از حضرت علی(ع) در حراست و پاسداری از دین تلاش کنند

شناسه خبر : 106540

1400/02/15

تعداد بازدید : 22

مبلغان دین با تاسی از حضرت علی(ع) در حراست و پاسداری از دین تلاش کنند
استاد مدرسه علمیه سعدیه خواهران رامیان با بیان اینکه اسلام توسط پیامبر(ص) به مردم رسید اما با خدمات حضرت علی(ع) حفظ شد، گفت: مبلغان دین با تاسی از حضرت علی(ع) در حراست و پاسداری از دین تلاش کرده و از ارزش های والای اسلام دفاع کنند.

به گزارش پایگاه خبری و رسانه ای حوزه های علمیه خواهران، خانم فاطمه سوسرایی، استاد مدرسه علمیه سعدیه خواهران رامیان استان گلستان، در نشست پژوهشی که با محوریت «نقش حضرت علی علیه السلام در پاسداری از دین» به صورت مجازی برگزار شد، با تسلیت شهادت مولی الموحدین، حضرت علی(علیه السلام)، به بحث پیرامون فضیلت لیالی قدر پرداخت و بیان داشت: ماه رمضان سرآمد تمام ماه ها و شب قدر نیز قلب ماه رمضان است که باید از این فرصت های معنوی برای رسیدن به معبود و عبادت های خالصانه بهره ببریم.

وی شب قدر را شب نزول قرآن و ملائکه بر روی زمین دانست و گفت: در شب قدر قرآن، ملائکه و برکات الهی نازل شده و تقدیر یکساله انسان رقم می خورد.

استاد حوزه در ادامه به نقش حضرت علی(علیه السلام) در پاسداری از دین پرداخت و تصریح کرد: بعد از رحلت پیامبر گرامی اسلام(صلی الله علیه و آله و سلم) تمام مسئولیت های ایشان از جمله تفسیر وحی، مرجعیت علمی، دینی و سیاسی، و تبیین احکام به جز دریافت و ابلاغ وحی بر عهده امیرمؤمنان(علیه السلام) قرار گرفت.

خانم سوسرایی با بیان این که حضرت علی(علیه السلام) در دوره 25 ساله حکومت خویش در محرومیت سیاسی بودند، افزود: زمانی که در پیکره دین انحرافی رخ می داد، آن حضرت وارد میدان شده و قرائت درست از اسلام را به مردم عرضه می کردند که این نشان دهنده نقش حضرت امیرالمؤمنین(علیه السلام) در حل مشکلات و مرجعیت دینی ایشان است.

وی به خدمات حضرت علی(علیه السلام) به قرآن کریم از قبیل حفظ و جمع آوری قرآن، تفسیر و تأویل آن، تربیت شاگردان و مبلغان قرآن و آموزش راهکارهای قرائت صحیح قرآن اشاره کرد و گفت: تمام مسلمانان درباره قرآن اتفاق نظر دارند که این نتیجه خدمات آن حضرت به کتاب آسمانی است.

مبلغ حوزه، تعلیم علم نحو برای فهم معنای قرآن را از خدمات امیرمؤمنان(علیه السلام) برشمرد و تشریح کرد: قواعد زبان عرب تا عصر خلافت حضرت علی(علیه السلام) تنظیم نشده و کلام عربی بدون اعراب گذاری نوشته می شد و هر طفل عرب با آموختن سخن، قواعد ساده را به آسانی می آموخت، اما بعد از فتوحات مسلمانان و آمیخته شدن افراد عرب با غیرآنان، در زبان عربی آشفتگی ایجاد شد، لذا حضرت علی(علیه السلام) قواعد زبان عربی را تدوین کردند.

خانم سوسرایی، با اشاره به این که زبان قرآن، عربی است و باید به درستی تلاوت شود، بیان کرد: خدمت حضرت علی(علیه السلام) به قرآن کریم باعث شد فهم لغت عرب عصر پیامبر(صلی الله علیه و آله و سلم) بر همگان آسان شود به طوری که امروزه میلیون ها مسلمان، قرآن را به صورتی که بر قلب رسول اکرم(صلی الله علیه و آله) نازل شد، تلاوت می کنند.

وی ادامه داد: اسلام و قرآن با پیامبر خاتم(صلی الله علیه و آله و سلم) به مردم رسید اما با خدمات حضرت علی(علیه السلام) تا ابد در بین بشر حفظ شد.

استاد حوزه خاطرنشان کرد: مبلغان دین با تاسی از حضرت علی(علیه السلام) در حراست و پاسداری از دین تلاش کرده و از ارزش های والای اسلام دفاع کنند.