استاد حوزه و دانشگاه:

ماه رمضان، سرور ماه‌ها و شب قدر سرور شب‌ها است

شناسه خبر : 106563

1400/02/15

تعداد بازدید : 36

ماه رمضان، سرور ماه‌ها و شب قدر سرور شب‌ها است
استاد حوزه و دانشگاه با بیان فضیلت‌های وارد شده پیرامون ماه رمضان و شب قدر گفت: ماه رمضان سرور ماه‌ها و شب قدر سرور شب‌ها است.

به گزارش پایگاه خبری و رسانه ای حوزه های علمیه خواهران، نشست مجازی «فرصت استثنایی شب قدر» با حضور حجت الاسلام و المسلمین مجید جعفرپور، استاد حوزه و دانشگاه به همت مرکز تخصصی فقه و اصول فاطمه الزهرا(سلام الله علیها) اردکان برگزار شد.

در این نشست، حجت الاسلام و المسلمین جعفرپور با اشاره به روایتی از امام صادق(علیه السلام)، مقصود آن امام بزرگوار از شب قدر را حضرت زهرا(سلام الله علیها) دانسته و تأکید کرد: با استناد به روایات؛ وجود مقدّس فاطمه زهرا(س)، حقیقت و باطن لیلة القدر است؛ و معرفت آن‌حضرت، هم‌طراز درک شب قدر معرفی شده است. توسل به ائمه اطهار(علیهم السلام) امری حائز اهمیت است که باید گفت در سایه این توسل می‌توانیم از سد مشکلات مادی و معنوی گذر کنیم.

وی با اشاره به اعمال وارد شده درباره شب قدر گفت: شب‌زنده‌داری، زیارت امام حسین(علیه السلام)، دعا و طلب عافیت، خواندن نمازهای مخصوص آن شب، از اعمالی است که ائمه(علیهم السلام) به آن سفارش کرده‌اند.

این نویسنده حوزوی، با اشاره به آیاتی از قرآن که درباره فضیلت شب قدر نازل شده، خاطرنشان کرد: نوع و لحن آیات دراین باره حاکی از این است که دست یافتن به معنای حقیقی شب قدر بسیار دشوار و فراتر از سطح ادراک توده مردم است.

وی افزود: با این حال زمینه شناخت و شهود حقیقت شب قدر به صورت اندک برای شماری از اهل سیر و سلوک فراهم آمده است که با مطالعه در آثار بزرگان می‌توان به آن دست یافت.