مدیر مدرسه علمیه ثامن‌الحجج(ع) شهرستان پارس‌آباد از اردبیل:

سربلندی در مسیر طلبگی، نیازمند عزم راسخ است

شناسه خبر : 106795

1400/02/21

تعداد بازدید : 34

سربلندی در مسیر طلبگی، نیازمند عزم راسخ است
مدیر مدرسه علمیه ثامن‌الحجج(ع) شهرستان پارس‌آباد، داشتن عزم و اراده را شرط حرکت به سوی خدا دانست و گفت: میزان امتیاز انسان‌ها به تفاوت درجات عزمشان بستگی دارد، مسیر طلبگی نیازمند عزم راسخ است تا در آزمون‌های این مسیر سربلند شد و دیگران را نیز یاری رساند.

به گزارش پایگاه خبری و رسانه‌ای حوزه‌های علمیه خواهران، خانم زینب دیندار در نخستین نشست برخط(آنلاین) از سلسله‌ نشست‌های علمی-پژوهشی "آینه خودشناسی" اظهار داشت: چنانچه خداوند متعال در قرآن کریم، تزکیه و تهذیب نفس را عامل رستگاری، و فساد اخلاقی را منشا ضلالت و بدبختی‌ها و مایه زیان بیان کرده است، پس هرکس نفس خود را پاک و تزکیه نماید، رستگار گشته و کسی که نفس خویش را با معصیت و گناه آلوده سازد، ناامید و محروم خواهد شد.

وی بیان داشت: شرط اساسی حرکت به سوی خدا و خدایی‌شدن تفکر برای تزکیه، جهاد با نفس و توجه به مقام انسانی است و این بزرگترین عاملی است که انسان را از دنیا‌پرستی و فریفتگی باز می‌دارد، بنابراین مشغول‌بودن بیش از اندازه به مال دنیا، اضطراب و تشویش را برای بشر در پی خواهد داشت.

مدیر مدرسه علمیه ثامن‌الحجج(علیه‌السلام) پارس‌آباد افزود: توکل به خدا به معنی ایمان به حمایت الهی است، بنابراین طلاب نباید خود را غرق در امورات دنیوی کرده و از حقیقت انسانی خود غافل باشند، بلکه همه چیز را به خدا سپرده و باید به او توکل کنند.

خانم دیندار، شرط دیگر حرکت به سوی خدا را عزم و اراده انسان دانست و تاکید کرد: میزان امتیاز انسان‌ها به تفاوت درجات عزمشان بستگی دارد، طلاب باید آگاه باشند که مسیر طلبگی نیازمند استقامت و عزم راسخ است تا در برابر آزمون‌های این مسیر سربلند شده و دیگران را نیز یاری کنند.

مدرس حوزه علمیه خواهران، با اشاره به ویژگی انسان سالک گفت: یکی از ویژگی‌های مهم انسان سالک، مشارطه، مراقبه و محاسبه است. روحیه محاسبه‌گری از نفس، مد نظر علمای اخلاق است، چراکه به عقیده آنها هر انسانی اهل محاسبه نفس نباشد، به آخرت اعتقادی نداشته و در عملکرد خویش نیز دقت نمی‌کند.

وی ادامه داد: هدایت و به کمال رسیدن انسان در مساله خودشناسی نهفته است، خودشناسی موجب پی‌بردن آدمی به عیوب و نواقص‌های خود شده و در نهایت انسان را به‌سوی رفع آنها سوق می‌دهد و به مرحله خداشناسی می‌رسد، ازاین‌رو به کمال رسیدن انسان شیطان را ضعیف کرده و او را مجبور به عقب‌نشینی می‌کند.