مسئول پاسخگویی به سوالات شرعی بخش بانوان در دفتر مقام معظم رهبری:

انسان به اندازه معرفت خود خداوند را حمد می گوید

شناسه خبر : 106834

1400/02/21

تعداد بازدید : 29

انسان به اندازه معرفت خود خداوند را حمد می گوید
مسئول پاسخگویی به سوالات شرعی بخش بانوان در دفتر مقام معظم رهبری گفت: انسان به اندازه شناخت می تواند حمد داشته باشد، اما به دلیل محدود بودن درک و فهم انسان، نعمت ها برای او قابل احصاء نیست.

به گزارش پایگاه خبری و رسانه ای حوزه های علمیه خواهران، خانم سیده طاهره موسوی در نشست معرفتی که به صورت مجازی از سوی مدرسه علمیه الزهراء(س) گرگان برگزار شد، به شرح و تفسیر فرازهایی از دعای افتتاح پرداخت.

وی در ابتدای بیانات خود، با تاکید به شناخت و معرفت ماه مبارک رمضان گفت: خداوند ابواب دعا را برای انسان باز کرده و انسان با شناخت و معرفت می تواند محصول سال خود، بلکه محصول عمرش را فراهم کند.

مسئول پاسخگویی به سوالات شرعی دفتر مقام معظم رهبری، به شیوه های دعاکردن و نحوه ارتباط داعی با خداوند پرداخت و گفت: داعی ابتدا درخواست خود را بیان نکرده، بلکه شرح حال خود را با حمد و ثنای خداوند که مقدم بر الفاظ تسبیح و تقدیس بوده، آغاز می کند.

خانم موسوی با اشاره به فراز "وایقنت انک انت ارحم الراحمین" گفت: در این فراز، داعی به مقام یقینی، خداوند را ارحم الراحمین دانسته که او را مورد سوال و مواخذه قرار نمی دهد.

وی اضافه کرد: "اشدالمعاقبین" با "ارحم الراحمین" دو وصف متضاد بوده و قابل جمع نیستند اما تحلیل آن این است که اشدالمعاقبین بودن خداوند، زیر پوشش ارحم الراحمین بوده و در مرحله اسماء کلی، فقط خداوند ارحم الراحمین است.

مبلغ بعثه رهبری، حمد را مقابل نعمت دانست و افزود: انسان به اندازه شناخت می تواند حمد داشته باشد، اما به دلیل محدود بودن درک و فهم انسان، نعمت ها برای او قابل احصاء نیست.

موسوی ادامه داد: درک خداوند برای انسان فهم ظاهری و در قالب اسماء بوده که این اسماء سعه و ضیق دارد؛ بنابراین هیچ عقلی نمی تواند به طور کامل اوصاف او را بشناسد.