مدیر حوزه علمیه خواهران گلستان:

نتیجه تمام برنامه‌های فرهنگی باید به تربیت بینجامد/ مدارس علمیه، پایگاه تشویق مردم برای انتخاب فرد اصلح باشند، نه موضع‌گیری‌های شخصی

شناسه خبر : 107563

1400/03/11

تعداد بازدید : 21

نتیجه تمام برنامه‌های فرهنگی باید به تربیت بینجامد/ مدارس علمیه، پایگاه تشویق مردم برای انتخاب فرد اصلح باشند، نه موضع‌گیری‌های شخصی
مدیر حوزه علمیه خواهران گلستان گفت: نتیجه تمام برنامه‌های مختلف و متنوع فرهنگی باید به تربیت بینجامد، زیرا ما در جنگ فرهنگی و جنگ نرم هستیم و باید دغدغه زیادی در زمینه مسائل فرهنگی داشته باشیم.

به گزارش پایگاه خبری و رسانه ای حوزه های علمیه خواهران، خانم حسینی واعظ در نشست مجازی با معاونان فرهنگی مدارس علمیه خواهران استان گلستان بیان کرد: حوزه‌هاي علميه همواره در طول تاريخ، كانون تربيت عالمان رباني و سربازان روحاني امام زمان(عج) بوده‌اند كه به‌ عنوان وارثان پيامبران، در راه اعتلاي دين خدا و گسترش پيام آسماني اسلام كوشيده‌اند و انسان‌های خودساخته ای تربیت کردند.

وی افزود: با توجه به رسالت بزرگ حوزه در پرورش دانشمندان مهذب دين و پاسداران رباني مرزهاي حقيقت و معنويت، لازم است طرح و تدبير روشني براي ارتقاي سطح معنوي طلاب و توسعه اخلاق محمدي(ص) در ميان حوزويان به ویژه طلاب مبتدي فراهم آيد.

مدیر حوزه علمیه خواهران گلستان خاطرنشان کرد: با توجه به «توسعه اخلاقی حوزویان» به‌عنوان یک هدف ‌غایی و یک کلان پروژه، نیاز به یک طرح جامع و برنامه روشن احساس می‌شود که این کار به عهده یک مدیریت فرهنگی-تربیتی است، اگرچه در مسائل تربیتی، تمام مسئولین حوزوی باید تلاش کنند زیرا یک طلبه مهذب و کم سواد، حداقل به جامعه و حوزه ضرر نمی ‏رساند.

خانم حسینی واعظ، با بیان اینکه آماده‌سازی جامعه برای تمدن سازی اسلامی و تربیت جامعه مهدوی و آمادگی جامعه در این زمینه، نیازمند طلاب مهذب و باسواد است، گفت: مقام معظم رهبری(مدظله‌العالی) با توجه به فشارهای مادى و ماديت، بر مسئله تهذیب جوانان بسیار تاکید کرده‌اند كه علت رشد عرفان‌هاى كاذب و پیداکردن طرفداران آن، همين مسئله است.

وی اذعان کرد: کارهای روزمره ما را به نتیجه اخلاقی و مطلوب نمی رساند، بلکه ما را به خطر نزدیک می‌کند، مباحث اخلاقی با برگزاری یک برنامه محقق نمی شود بلکه با اخلاق، رفتار و کردار باید این رفتار صورت پذیرد.

استاد حوزه، به کلام امام علی(ع)در حکمت 73 نهج‌البلاغه اشاره کرد و گفت: حضرت می‌فرمایند: «کسی که خود را در مقام پیشوایی و امام مردم قرار می‌دهد، باید پیش از آن که به تعلیم دیگران بپردازد، به تعلیم خویش بپردازد و باید تأدیب کردن او به علمش، پیش از تأدیب کردن به زبانش باشد. کسی که معلم و ادب کننده خویشتن است، به احترام سزاوارتر است، از کسی که معلم و مربی مردم است». 

خانم حسینی واعظ، به آداب طلبگی اشاره کرد و گفت: نتیجه تمام برنامه‌های مختلف و متنوع فرهنگی باید به تربیت بینجامد، زیرا ما در جنگ فرهنگی و جنگ نرم هستیم و باید دغدغه زیادی در زمینه مسائل فرهنگی داشته باشیم.

وی با اشاره به بحث تواصی، به مناسبت های ملی-مذهبی خرداد اشاره کرد و با اشاره به انتخابات پیش رو گفت: باید در راه تشویق و ترغیب به حضور پرشور در انتخابات تلاش کنیم و انتخاب اصلح را در نظر داشته باشیم و مدارس باید پایگاه تشویق و ترغیب مردم در انتخابات برای انتخاب فرد اصلح و بیان شاخصه های فرد اصلح باشند، نه موضع گیری های شخصی.   

استاد حوزه با بیان اینکه دشمن بر ناامیدی به منظور حضور حداکثری در انتخابات تمرکز کرده است، گفت: جامعه‌ی خالی از امید، جامعه‌ای مرده است؛ وظیفه ما امیدبخشی به جامعه و توصیه به تواصی به معنای کمک کردن به یکدیگر است «انّ الذین آمنوا و عملوا الصالحات و تواصوا بالحق و تواصوا بالصبر».