مدیر حوزه علمیه خواهران هرمزگان:

توان علمی و جسمی دو ویژگی مهم در اصلح گزینی در انتخابات است

شناسه خبر : 107759

1400/03/12

تعداد بازدید : 19

توان علمی و جسمی دو ویژگی مهم در اصلح گزینی در انتخابات است
مدیر حوزه علمیه خواهران هرمزگان، داشتن توان علمی و تخصص و نیز توان جسمی را از جمله معیارهای انتخاب اصلح دانست و گفت: طبق تاکید رهبر معظم انقلاب بر تشکیل دولت جوان، این دو خصوصیت در جوانان بیشتر متبلور است و این می تواند مبنای تشکیل دولت جوانی انقلابی نیز باشد.
به گزارش پایگاه خبری و رسانه ای حوزه های علمیه خواهران، حجت الاسلام و المسلمین جهانگیری، در کرسی "بایسته های اصلح گزینی کارگزاران در گام دوم انقلاب اسلامی" که با حضور بانوان طلبه استان هرمزگان در سامانه سیما برگزار شد، مراد از بایسته ها را همان الزاماتی دانست که در فرهنگ های لغت به وجوب و لزوم و ضرورت معنا شده است و بیان کرد: اگر قرآن کریم برای انبیا تعبیر به صالح، صالحین و صالحون کرده، یعنی اینها شایستگی مطلق دارند، معصوم اند و کسی با آنها قیاس نمی شود. 
 
مدیر حوزه علمیه خواهران هرمزگان، بااشاره به معنای دیگر اصلح گزینی ادامه داد: معنای دیگر اصلح گزینی، همان شایسته سالاری است که البته با شایسته پروری و شایسته گزینی و شایسته گماری می توان به شایسته سالاری رسید و شایسته سالاری همان قرار گرفتن افراد مناسب در جایگاه شغلی مناسب بوده و نظام شایسته سالار، نظامی است که در آن بهترین افراد در بهترین جایگاه با بالاترین بازدهی کار انجام داده و متناسب با تلاش خود، مزایا دریافت کرده و از همه مهمتر در نظام شایسته سالار، ملاک و معیار، شایستگی افراد است.
 
وی ضمن اشاره به خطبه 173 نهج البلاغه بیان کرد: تفاوت جزئی میان انتخاب اصلح و شایسته سالاری این است که اصلح و به‌گزینی، معمولا از طریق انتخاب میسر می شود و از جانب مردم است و مردم باید کارگزار خود را (از طریق رای دادن) افراد اصلح انتخاب کنند، اما شایسته سالاری معمولا با انتصاب است و به عبارت دیگر از جانب مدیر و مسئول است که وقتی این مدیر اصلح انتخاب شد، در مناصب گوناگون، شاخصه شایسته سالاری مد نظر داشته باشد و افراد لایق و شایسته را در هر رأس هر کاری قرار دهد و نصب کند.
 
حجت الاسلام و المسلمین جهانگیری، در مورد بایسته های قرآنی انتخاب اصلح که از عبارت «وَ زادَهُ بَسْطَةً فِي الْعِلْمِ وَ الْجِسْمِ‏» در آیه 247 سوره بقره قابل استخراج است، گفت: توان علمی یا همان تخصص و نیز توان جسمی، از چنان جامعیتی برخوردار هستند که می توانند در تمامی بابسته های دیگر، ظهور و بروز داشته باشند و به آنها معنا و فعلیت بدهند.
 
وی ادامه داد:  معیار افراد سود جو و دنیا طلب، همان نگاه به مادیات است، در حالیکه ضابطه الهی برای انتخاب اصلح، مال و ثروت نیست که اینها عارضی هستند، بلکه آنچه ذاتی انسان است، باید ملاک انتخاب باشد و اینکه رهبر معظم انقلاب در این دوره، تاکید به تشکیل دولت جوان دارند، ناظر به همین آیه شریفه است، چون این دو خصوصیت در جوان و جوانان بیشتر متبلور است و این آیه می تواند مبنای تشکیل دولت جوانی انقلابی نیز باشد.
 
استاد حوزه علمیه خواهران هرمزگان با تاکید بر آیه 54 سوره مائده " يا أَيُّهَا الَّذينَ آمَنُوا مَنْ يَرْتَدَّ مِنْكُمْ عَنْ دينِهِ فَسَوْفَ يَأْتِي اللَّهُ بِقَوْمٍ يُحِبُّهُمْ وَ يُحِبُّونَهُ أَذِلَّةٍ عَلَى الْمُؤْمِنينَ أَعِزَّةٍ عَلَى الْكافِرينَ يُجاهِدُونَ في‏ سَبيلِ اللَّهِ وَ لا يَخافُونَ لَوْمَةَ لائِمٍ‏ ذلِكَ فَضْلُ اللَّهِ يُؤْتيهِ مَنْ يَشاءُ وَ اللَّهُ واسِعٌ عَليمٌ (مائده 54" و بیانات مقام معظم رهبری در دیدار با مردم کرمان: " آنچه برای رئیس‌جمهور آینده بسیار مهم است، این است که با همه‌ی وجود در پی کار و تلاش برای مردم باشد. لذا من در اول سال عرض کردم؛ آنچه کشور احتیاج دارد، رئیس‌جمهور بانشاط، مصمم، کاردان، توانا، و شجاع است."، شجاعت را یکی دیگر از بایسته های انتخاب فرد اصلح دانست و گفت: یکی از بایسته های مهم در انتخاب اصلح، شجاعت است و اینکه شخص اصلح از ملامت ملامت کنندگان باکی نداشته باشد و کسی شجاعت دارد که اولا علم و مهارت داشته باشد، ثانیا توان جسمانی داشته باشد.
 
وی با اشاره به آیه " إِنَّ اللَّهَ يَأْمُرُكُمْ أَنْ تُؤَدُّوا الْأَماناتِ إِلى‏ أَهْلِها وَ إِذا حَكَمْتُمْ بَيْنَ النَّاسِ أَنْ تَحْكُمُوا بِالْعَدْلِ " اهل امانت و امانت دار بودن را یکی دیگر از ملاک های انتخاب اصلح دانست و افزود: کسی می تواند حافظ امانات باشد و آن را به صاحبش برگرداند که هم عالم باشد و هم توان جسمانی باشد. بویژه در جایی که امانت امر مهمی مانند مسئولیت باشد. چنانکه رهبر معظم انقلاب نیز در مورد ویژگی های فردی نامزد اصلح و امانت دانستن انتخابات به امانتداری و دوری از فساد اشاره کرده و ارتباط این ویژگی، با بایسته های اصلح این است که در آیات امانت و امین بودن در کنار واژه قوی آمده است "ان خیر من استاجرت القوی الامین" و به همین منظور کسی می تواند امانتدار خوبی باشد که قوی باشد.
 
مدیر حوزه علمیه خواهران هرمزگان، دو اصل تخصص علمی و توانایی جسمی را دو خصیصه مهم و راهبردی دانست و افزود: علت اینکه خدای متعال مجاهدان را برتری داده است، نیز بخاطر همین معرفت و علم و در مرتبه بعدی توانایی جسمانی شان بوده که وارد جنگ  و مبارزه و جهاد بشوند و جانشان را در راه خدا تقدیم کرده و با آن جسم قوی از ارزش های دینی دفاع کردند.
 
حجت الاسلام والمسلمین جهانگیری گفت: بعد از 40 سال که انقلاب اسلامی در گام دوم به سر می برد، شاخصه ها عملیاتی شده و معیار انتخاب ما باید براساس این شاخصه ها باشد چرا که تمام کسانی که در طول تاریخ راه را گم کردند، دنبال معیارها نبودند؛ بلکه دنبال منافع زودگذر و مادی خود بودند.
 
وی در پایان ضمن اشاره به آیه "ما كانَ لِبَشَرٍ أَنْ يُؤْتِيَهُ اللَّهُ الْكِتابَ وَ الْحُكْمَ وَ النُّبُوَّةَ ثُمَّ يَقُولَ لِلنَّاسِ كُونُوا عِباداً لي‏ مِنْ دُونِ اللَّهِ وَ لكِنْ كُونُوا رَبَّانِيِّينَ بِما كُنْتُمْ تُعَلِّمُونَ الْكِتابَ وَ بِما كُنْتُمْ تَدْرُسُونَ" ولایت پذیری را ویژگی دیگر اصلح گزینی دانست و اظهار داشت: ولایت پذیری همان ذخیره پایان ناپذیری است که باید مشکلات نظام جمهوری اسلامی را در حساس ترین لحظات و خطرناک ترین گردنه های مسیر پرخطر جمهوری اسلامی حل کند و گره‌های ناگشودنی را بگشاید.