مدیر حوزه علمیه خواهران استان یزد:

نگاه مسئولان در قبال مردم باید نگاه خدمت باشد

شناسه خبر : 107861

1400/03/16

تعداد بازدید : 14

نگاه مسئولان در قبال مردم باید نگاه خدمت باشد
مدیر حوزه علمیه خواهران استان یزد، در پنجمین نشست شورای اداری حوزه علمیه خواهران استان یزد در سال 1400 گفت: نگاه مسئولان در قبال مردم، باید نگاه خدمت باشد و کسی که برای خدا کار کند، خداوند نیز او را یاری خواهد کرد.

به گزارش پایگاه خبری و رسانه ای حوزه های علمیه خواهران، حجت الاسلام و المسلمین محمد کارگر شورکی، در  پنجمین نشست شورای اداری حوزه علمیه خواهران استان یزد در سال 1400که با حضور معاونان و کارکنان مدیریت حوزه علمیه خواهران استان یزد بود، به حدیثی از پیامبر اکرم(صلی الله علیه و آله) از کتاب نهج الفصاحه در معرفی ریاست اشاره و بیان داشت: پیامبر(صلی الله علیه وآله) فرمودند: «إن شئتُم أنبأْتُكم عن الإمارةِ: أوَّلُها مَلامةٌ وثانيها ندامةٌ وثالثُها عذابٌ يومَ القيامةِ؛ اگر بخواهيد شما را از رياست خبر ‌دهم كه چيست، اولين مرحله آن ملامت، دومين مرحله آن ندامت و سومين مرحله آن عذاب روز قيامت است.»

وی افزود: پیامبر اسلام(صلی الله علیه و آله) برای کسانی که دنبال ریاست هستند خبر می دهند که بدانید هر ریاستی دارای سه مرحله است که اولین مرحله آن سرزنش است؛ انسان تا ریاست دارد، نگاه ها و توجه ها به سوی اوست، بنابراین قطعا توقعات و درخواست های زیادی نیز نسبت به او خواهند داشت و قاعدتا در انجام دادن و یا ندادن این درخواستها، سرزنش هایی وجود خواهد داشت.

مدیر حوزه علمیه خواهران استان یزد، با اشاره به اینکه مرحله دوم در هر ریاستی، ندامت و پشیمانی است، چرا که شاید انسان در انجام بعضی کارها تقصیر و قصورهایی خواهد داشت و این ندامت و پشیمانی دارد، افزود: در مرحله سوم، اگر کسی کار را درست انجام ندهد و نسبت به مسئولیت خود تلاش کافی نداشته و یا  نسبت به امور دیگران با بی تفاوتی و بی عدالتی  رفتار کند، قطعا عذاب در انتظار او خواهد بود.

حجت الاسلام و المسلمین کارگر شورکی ادامه داد: البته باید توجه داشت منظور مواردی است که ریاست برای دنیا باشد در غیر این صورت اگر انسان بر اساس تکلیف و وظیفه الهی خود قبول مسئولیت کرده و به تکلیف شرعی خود عمل کند، این مراحل را در پی نخواهد داشت، بنابراین اگر مسئولیتی را انسان می پذیرد باید با تمام وجود برای رضای الهی و خدمت به خلق خدا تلاش کند.

این مقام مسئول در ادامه به حدیث دیگری از پیامبراسلام(صلی الله علیه وآله) از جلد دوم کتاب کافی اشاره کرد که حضرت  فرمودند:«إِنَّ فِي طَلَبِ اَلدُّنْيَا إِضْرَاراً بِالْآخِرَةِ وَ فِي طَلَبِ اَلْآخِرَةِ إِضْرَاراً بِالدُّنْيَا فَأَضِرُّوا بِالدُّنْيَا فَإِنَّهَا أَوْلَى بِالْإِضْرَارِ؛ در دنياجوئى زيان زدن به آخرت است و در آخرت‌جوئى زيان زدن بدنيا، شما بدنيا زيان زنيد كه آن زيان رسانيدن، سزاوارتر است.»

وی در تبیین این روایت گفت: این روایت به ما می آموزد که اگر برای دنیا کارکنیم، به آخرت خود ضرر زده ایم و اگر صرفا کار اخروی را انجام دهیم، به امور دنیا ضرر وارد خواهیم کرد. ولی به دنیا ضرر زدن سزاورتر است تا اینکه به آخرت انسان ضرر وارد شود.

مدیر حوزه علمیه خواهران استان یزد تصریح کرد: انسان باید در مسئولیت هایی که به او سپرده می شود، نگاه پیامبر را داشته باشد که فرمودند: «سَیِّدُ القَومِ خادِمُهُم؛ آقای هر قومی خادم آن قوم است» یعنی نگاه انسان در قبال مردم باید نگاه خدمت و خادمی باشد، در این صورت کسی که برای خدا کار کند خداوند نیز یاور ویاری رسان او خواهد بود و قطعا عمل هایی مورد قبول خداوند است که صرفا از روی خلوص نیت باشد.

وی با اشاره به اینکه تشخیص عمل خالص، سخت و مشکل است گفت: امام صادق(علیه السلام) در این زمینه می فرماید:« عمل خالص آن است كه نخواهى كسى جز خداوند عز و جل، تو را بر انجام آن بستايد.»  بنابراین  امیدواریم اگر مسئولیتی را بر عهده می گیریم جز به رضای الهی و کمک به خلق او به چیز دیگری فکر نکنیم.

حجت الاسلام و المسلمین کارگر شورکی در ادامه به سالروز رحلت امام خمینی (رحمله الله علیه) اشاره کرد و افزود: ما باید در این ایام با رعایت پروتکل های بهداشتی یاد امام راحل(رحمه الله علیه) که تمام زندگی خود را برای خدا گذاشت و خالصانه قیام کرد، همیشه زنده نگه داریم. همچنین یاد و خاطره شهدای 15 خرداد را گرامی داریم و ضمن گرامیداشت یاد امام راحل (رحمه الله علیه) با جانشین او و ولی فقیه زمان، حضرت آیت الله خامنه ای (مد ظله العالی) تجدید بیعت کرده و در راه تحقق آرمان های امام و رهبری از هیچ تلاشی دریغ نخواهیم کرد.

در پایان این نشست، ضمن قرائت مصوبات قبلی شورای اداری و بیان گزارشی از اقدامات انجام شده توسط هر یک از حاضرین، نکاتی در خصوص مسائل جاری حوزه مطرح و در مورد آن ها بحث و تبادل نظر صورت گرفت.