مدیر حوزه علمیه خواهران گیلان:

حضور حداکثری، موجب قوام رکن جمهوریت و گزینش صالح‌ترین افراد، باعث استمرار اسلامیت آن است

شناسه خبر : 108151

1400/03/19

تعداد بازدید : 51

حضور حداکثری، موجب قوام رکن جمهوریت و گزینش صالح‌ترین افراد، باعث استمرار اسلامیت آن است
مدیر حوزه علمیه خواهران گیلان، در همایش "حماسه حضور" ویژه بانوان طلبه گفت: حضور حداکثری در انتخابات، موجب قوام رکن جمهوریت و گزینش صالح‌ترین افراد، باعث استمرار اسلامیت آن است.
به گزارش پایگاه خبری و رسانه ای حوزه های علمیه خواهران، حجت‌الاسلام و المسلمین حبیبی، در همایش "حماسه حضور" که با حضور بانوان طلبه سراسر استان برگزار شد، ضمن اشاره به سیر تاریخیِ پذیرفته شده‌ترین مدل حکومت، یعنی دموکراسی بیان داشت: این مدل از انتخاب همگانی به انتخاب نمایندگانی و سرانجام به انتخاب و نظارت نخبگانی ختم شده است؛ در این نوع از حکومت که دنیایی‌ترین نوع زمامداری است نیز نوعی نظارت استصوابی وجود دارد که بسیار به نظارت شورای نگهبان قانون اساسی شباهت دارد.
 
 
وی در ادامه افزود: انتخاب مردمی در معنای لغوی و حقیقی امکانپذیر نیست و نوع واقعی و میدانی حتما قرین نظارت است؛ از این‌رو انتقادات به شورای نگهبان در خوشبینانه‌ترین حالت از روی شبهه علمی است و با نگاه بدبینانه، ناشی از شهوت عملی.
 
مدیر حوزه علمیه خواهران گیلان، در ادامه تصریح کرد: نظام جمهوری اسلامی بر دو رکن اصلی استوار است که حضور حداکثری موجب قوام رکن جمهوریت و گزینش صالح‌ترین افراد، باعث استمرار اسلامیت آن است.
 
نماینده ولی‌فقیه در استان گیلان نیز در ابتدای این نشست، انقلاب اسلامی را مولود حوزه‌های علمیه خواند و افزود: توده‌های مردم و دانشگاهیان این موضوع را انکار نمی‌کنند که روحانیت نقش بسزایی در شکل گیری انقلاب اسلامی داشته است و همواره در کنار مردم، همراه اصلی انقلاب هستند و در حقیقت آن‌ها وارث کسانی هستند که از سال 1342 به همراه امام خمینی(ره) نهضت اسلامی را آغاز نمودند.
 
آیت الله فلاحتی، به تلاش دشمنان و برخی افراد در داخل برای کمرنگ کردن موضوع انتخابات به دلیل مشکلات اقتصادی اشاره کرد افزود: جامعه‌ای که تلاش‌ها در آن فقط به ابعاد مختلف اقتصاد ختم شود، دیگر به ارزش‌ها نمی‌رسد. بنابراین نباید فرهنگ و ارزش‌های جامعه در انتخابات به فراموشی سپرده شود.
 
وی با تاکید به اینکه اولویت نخست تلاش روحانیون، باید دعوت مردم به انتخابات باشد، افزود: رئیس جمهور منتخب باید در کنار توجه به اقتصاد جامعه ارزش‌ها را هم برای جامعه به ارمغان بیاورد.
 
امام‌جمعه شهر رشت، در بخش پایانی سخنان خود تصریح کرد: طلاب و خواهران حوزه علمیه هرجا که هستند می‌توانند اطرافیان را متوجه توطئه دشمن کنند و به مردم تاکید کنند که حضورشان در انتخابات و همچنین انتخاب‌ اصلح آنها از توطئه دشمن جلوگیری کرده و آنها را برای دست درازی به این خاک اسلامی ناامید می‌کند.
 
حجت‌الاسلام و المسلمین خلیلی، رئیس دادگستری گیلان نیر در این نشست و در گفتگو با طلاب اظهار داشت: وظیفه دولتمردان است که در اصلاح ساختار تلاش کنند تا با مولفه‌های دینی، معیشتی عادلانه برای مردم فراهم شود.
 
رئیس کل دادگستری گیلان، در ادامه با اشاره به رسالت انبیاء در شکوفایی عقل تاکید کرد: با توجه به این که رسالت طلاب در راستای رسالت انبیاست، تلاش برای شکوفایی اندیشه‌ها، بهترین راه برای انتخاب اصلح توسط جامعه است.
 
وی همچنین به نقش مهم رسانه‌ها و فضای مجازی اشاره کرد و گفت: علم و  دانش تبلیغات می‌تواند تاثیر بسزایی در افکار عمومی مردم داشته باشد و دشمن با همین ترفند به نفع خود گام بر می‌دارد. 
 
در ادامه نشست، آقای هاشم‌نیا، استاد دانشگاه و فعال سیاسی فرهنگی نیز بیان داشت: جنگ امروز، جنگ شناختی است و مانند  هر جنگی جراحات خود را به‌دنبال دارد.
 
وی ضمن اشاره به اهمیت آموختن تکنیک‌های تبلیغاتی افزود: با توجه این که امروزه دشمن از این روش‌‌ها به ناحق استفاده می‌کند، چرا ما از تکنیک‌های سالم بهره‌ نجوییم! همانطور که پیامبر اسلام نیز برای جلب مردم به حق از روش‌های تبلیغی مخصوص خود استفاده می‌کرد.
 
در پایان این نشست همسر سردار شهید حق‌بین و همچنین آقای نصیرزاده مشاور مدیر حوزه علمیه خواهران گیلان در توسعه منابع پایدار و همرزم شهید حق‌بین، به بیان خاطرات و دغدغه‌های شهید در آستانه انتخابات ۱۴۰۰ پرداختند و بر لزوم دعوت عموم به مشارکت حداکثری با تاسی از مجاهدت‌های سردار خستگی‌ناپذیر گیلانی تاکید کردند.