مدیر حوزه علمیه خواهران استان یزد:

باید مراقب فتنه های خارجی وداخلی باشیم تا کسانی جای حق و باطل را عوض نکنند

شناسه خبر : 108408

1400/03/26

تعداد بازدید : 22

باید مراقب فتنه های خارجی وداخلی باشیم تا کسانی جای حق و باطل را عوض نکنند
مدیر حوزه علمیه خواهران استان یزد، در ششمین نشست شورای اداری حوزه علمیه خواهران استان یزد در سال 1400 گفت: باید مراقب فتنه های خارجی وداخلی باشیم تا کسانی جای حق و باطل را عوض نکنند.

به گزارش پایگاه خبری و رسانه ای حوزه‌های علمیه خواهران از یزد، حجت الاسلام  المسلمین محمد کارگر شورکی در نشست این هفته شورای اداری مدیریت حوزه علمیه خواهران استان، به قرائت خطبه 50 کتاب نهج البلاغه  پرداخت و بیان کرد: در اين خطبه که حضرت امیرمومنان(علیه السلام) بعد از جنگ صفین و ماجرای حکمیت در سال 38 هجری و در کوفه ایراد فرمودند، از فتنه هايى كه سبب ويرانى جامعه ها مى شود، سخن به ميان آورده و امام اين فتنه ها را تشريح کرده اند.

حجت الاسلام و المسلمین کارگر تصریح کرد: امام علی(عليه السلام) در آغاز اين خطبه به سرچشمه پيدايش فتنه ها در جامعه اسلامی پرداخته اند و به ماجراهايى همچون واقعه صفّين، حوادث حکمیت و دقيقاً دست روى سرچشمه و نکته اصلى مى گذارند، و می فرمایند «ريشه اصلى فتنه ها دو چيز است: یکی پيروى از هواى نفس و دوم بدعت‌ها و احکام دروغين خودساخته که مخالف کتاب خداست.»

وی اضافه کرد:  شکی نیست که  اگر احکام قرآن در ميان مردم حاکم شود و بدعت‌هاى ناروا در دين خدا ایجاد نشود و در اجراى قوانين الهی،  هوى و هوس را حاکم نکنند، فتنه اى ایجاد نخواهد شد؛ چرا که قوانين الهی، اجرا کننده عدالت و حفظ کننده حقوق همه انسانهاست و بيانگر وظائف آنهاست.

این مقام مسئول گفت:  فتنه زمانی آغاز می شود که در عده ای فزون طلبى ها، خود خواهی ها، هوا وهوس ها برای رسیدن به تمایلات شخصی آشکار شود و آنگاه سبب خواهد شد حق از بین برود و افراد وظایفی که خدا بردوش آنان قرار داده است را فراموش و بدعتها ایجاد شوند.

حجت الاسلام و المسلمین کارگر شورکی در ادامه افزود: حضرت علی(علیه السلام) در ادامه این خطبه فرمود: گروهى چشم و گوش بسته، به پيروى این گونه افراد برمى خيزند و از هوا و هوس‌ها و بدعت‌هاى آنان کورکورانه حمايت مى کنند و یکی از حربه های آنان این است که حق و باطل را به هم مى آميزند تا به اهداف شیطانی خود برسند و طوری عمل می کنند که باطل را شیرین و زیبا و حق را زشت جلوه دهند و به عبارتی جای حق و باطل را عوض می کنند.

وی در ادامه اظهار کرد: یکی از وظایف ما طلاب و روحانیون این است که با آگاهی دادن و بصیرت افزایی بین مردم و با تفکیک واقعی بین حق و باطل،  مردم را از سردرگمی برهانیم و راه را برای تشخیص بین حق و باطل هموار کنیم و این نیاز به تلاش و مجاهدت و تبلیغ در این امر مهم دارد؛ بنابراین ما اگر توانستیم از آميختن باطل با حق جلو گیری کنیم، آنگاه حق بر کسانى که طالب آنند پوشيده نخواهد ماند، و اگر حق از باطل جدا شود آنگاه زبان دشمنان و هوا پرستان از آن قطع خواهد شد.

مدیر حوزه علمیه خواهران یزد افزود: اکنون هواپرستان  به سراغ آميختن حق وباطل مى روند مثلا در همین انتخابات پیش رو ، بعضی افراد به شیوه های مختلف از جمله سخنرانی، خبر، کتاب، نوشته و از طریق شبکه های مختلف ماهواره ای؛ حق، قانون و احکام الهی را زیر سوال می برند و به گونه ای صحبت می کنند که انسان تصور می کند به احکام و قوانین الهی اعتقاد ندارند. مثلا برای رسیدن به پست ریاست بر حکم حجاب و پوشش که حکم واجب الهی است، می تازند تا حق و واجب الهی را وارونه جلوه دهند تا شاید به مطامع پست دنیوی خود برسند.

وی ادامه داد: به فرمایش حضرت علی(علیه السلام) این گونه افراد بخشى از حق را و  بخشی از باطل را می گیرند و اين دو را به هم مى آميزند؛ بنابراین شيطان بر پيروان خود تسلط می یابد و تنها کسانى نجات پیدا می کنند که مشمول رحمت خدا بوده باشند.

حجت الاسلام و المسلمین کارگرشورکی در ادامه افزود: اکنون ما باید دراین انتخابات هوشیدار و بیدار بوده و مراقب فتنه های داخلی و خارجی باشیم تا افراد مغرض و دنیاطلب جای حق و باطل را در نگاه ما عوض نکنند و باید علاوه بر شرکت پرشور در انتخابات، به فردی اصلح که دارای ویژگی های تقوی، صداقت، امانت داری، مدیر، مدبر و... باشد رای دهیم تا انشاالله او بتواند با توکل بر خداوند و تکیه بر توانایی های داخلی واستفاده از ظرفیت‌های خارجی و ظرفیت جوانان مستعد این مرزوبوم، مشکلات این جامعه را مرتفع و راه این انقلاب رادر مسیر واقعی و حقیقی خود قرار دهد.

در پایان این نشست، ضمن قرائت مصوبات قبلی شورای اداری و بیان گزارشی از اقدامات انجام شده توسط هر یک از حاضرین، نکاتی در خصوص مسائل جاری حوزه مطرح  و در مورد آن ها بحث و تبادل نظر انجام شد.