مدرس حوزه‌های علمیه خواهران اردبیل:

حجاب بانوان سلاح صیانت از خانواده و جامعه است

شناسه خبر : 109513

1400/04/24

تعداد بازدید : 30

حجاب بانوان سلاح صیانت از خانواده و جامعه است
مدرس حوزه‌ علمیه خواهران اردبیل حجاب را دژ امنیت زن عنوان کرد و گفت: حجاب بانوان، سلاح صیانت از خانواده و جامعه است.

به گزارش پایگاه خبری و رسانه‌ای حوزه‌های علمیه خواهران، خانم شهربانو ستوده در گفت‌وگوی ویژه برخط(آنلاین) پیرامون مباحث عفاف که به مناسبت هفته عفاف و حجاب توسط معاونت فرهنگی حوزه علمیه خواهران استان اردبیل برگزار شد، در رابطه با شبهات مطرح‌شده در خصوص حجاب بانوان گفت: پوشش جذابیت زنانه در مقابل نامحرم، سلاح صیانت از خانواده و جامعه است و در واقع زیبایی بانوان نعمتی است که مختص به همسر او بوده و نباید در معرض عموم قرار گیرد.

وی در پاسخ به شبهه مطروحه در رابطه با اجبار حجاب در ایران، وجوب پوشش را يک امر مسلّم دینی برشمرد و اذعان داشت: بی‌اعتنایی به این فریضه الهی در ديگر کشورهای مسلمان‌نشين، توجيه‌کننده جواز بی‌حجابی نيست، همچنان‌که در همین کشورها فحشا و بسیاری از ناهنجاری‌های اخلاقی رواج دارد و اگر بخواهيم عمل آن‌ها را ملاک قرار دهيم، بايد درها را به سوی بسياری از آسيب‌ها و زشتی‌های اجتماعی باز کنيم.

مدرس حوزه علمیه خواهران، در رد نظریه منافات پوشش با آزادی زنان گفت: پوشش، امری پسندیده و عقلایی است و امر به پوشش، محدودکننده آزادی زن نیست، بلکه برای زن نوعی آزادی درونی که همراه با آرامش است را نیز به ارمغان می‌آورد.

خانم ستوده، خلقت متفاوت زن و مرد را باعث تشریع احکام مختلف در آموزه‌های اسلامی برشمرد و افزود: محدودیت‌ها و آزادی‌های انسان در کنار یکدیگر و مناسب با ویژگی‌های خلقت او تعیین شده‌اند و حفظ نگاه و پاکدامنی، زمانی امکان‌پذیر است که فضای جامعه، آلوده و محل جلوه‌های جنسی زنان و مردان نباشد.

کارشناس مسائل خانواده، در پاسخ به شبهه رایج در خصوص سختی و مشقت پوشش با رنگ تیره برای بانوان در هوای گرم، وصول به کمال انسانی را فلسفه آميختگی زندگی دنيوی با مشقت دانست و اظهار داشت: طبق آموزه‎ های معصومين(علیهم‌السلام)، زندگی دنيا بدون سختی و رنج، وجود خارجی ندارد و زمانی که انسان عملی را از روی عقيده‌ راسخ انجام دهد، به‌طو‌رقطع عوارض و پيامدهای سخت آن، او را پشیمان نخواهد کرد.

وی در تبیین رابطه ایمان قلبی و عمل صالح و برگزیدن حجاب بیان داشت: در آموزه‌های قرآنی، عمل صالح، بازتاب بیرونی ایمان واقعی است و به‌طوریقین دست‌یافتن انسان به ایمان قلبی، رفتار و منش او را اسلامی خواهد کرد.