کارشناس مذهبی:

هدف بعثت و غدیر حفظ ولایت و اصل ولایتمداری است/ چهار سطح پایبندی به ولایت الهی جهت تحقق اهداف غدیر

شناسه خبر : 109827

1400/04/29

تعداد بازدید : 39

هدف بعثت و غدیر حفظ ولایت و اصل ولایتمداری است/ چهار سطح پایبندی به ولایت الهی جهت تحقق اهداف غدیر
عضو هیئت مدیره موسسه روایت سیره شهدا با بیان این که تمامی دشمنی دشمنان در طول تاریخ تا به امروز برای این بوده که اهداف بعثت و غدیر محقق نشود، گفت: با دقت در آیات و روایات می توان فهمید که هدف بعثت و غدیر حفظ ولایت و اصل ولایتمداری است که این اصل دارای سطوح مختلفی است.

به گزارش پایگاه خبری و سانه ای حوزه های علمیه خواهران، حجت الاسلام والمسلمین محمدمهدی ماندگاری در ویژه برنامه در سایه سار خورشید که از طریق لایو مراسمات مرکز مدیریت حوزه های علمیه خواهران و با محوریت «نقش تفکر ولایت‌مداری در تحقق تمدن نوین اسلامی با تأکید بر آموزه‌های نهج البلاغه» برگزار شد، اظهار داشت: ان شاءالله از کسانی باشیم که بتوانیم امر ولایت اهل بیت(ع) را به خوبی احیا کنیم و مشمول رحمت شویم.

وی با بیان این که تمامی دشمنی دشمنان در طول تاریخ تا به امروز برای این بوده که اهداف بعثت و غدیر محقق نشود، افزود: با دقت در آیات و روایات می توان فهمید که هدف بعثت و غدیر حفظ ولایت و اصل ولایتمداری است که این اصل دارای سطوح مختلفی است.

این کارشناس مذهبی ادامه داد: یکی از سطوح اصل ولایتمداری این است که در وجود خود ولایت الهی را حاکم کنیم و اگر این امر محقق شد انسان به جایی می رسد که غیر از خدا کسی را نمی بیند و در جایگاه خلیفه اللهی قرار گرفته و کارهای خدایی انجام می دهد.

وی با بیان این که سطح دوم در اصل ولایتمداری، محقق ساختن ولایت الهی در خانواده است، خاطرنشان کرد: سطح سوم در این اصل نیز، پیاده سازی ولایت الهی در سطح جامعه است.

حجت الاسلام والمسلمین ماندگاری، سطح چهارم در اصل ولایتمداری را «تمدن سازی» عنوان کرد و گفت: اگر در چهار سطح خودسازی، خانواده سازی، جامعه سازی و تمدن سازی ما به اصل ولایتمداری پایبند باشیم، می توانیم ولایت الهی را به عنوان حکومت جهانی به همگان معرفی کنیم.

وی بیان داشت: این که غدیر را بالاترین عید شمرده‌اند و اصل ولایت را بالاترین اصل تربیت و از اصول دیانت برشمرده‌اند، به این جهت است که وقتی می گوییم ولایت الهی؛ یعنی افکارمان، احساسمان، رفتارمان و مصرف کردن‌هایمان، تابع ولایت باشد.

عضو هیئت مدیره موسسه روایت سیره شهدا با اشاره به فرازهایی از زیارت جامعه، افزود: امام هادی(ع) در زیارت جامعه به ما یاد دادند «و َقَلْبِي لَكُمْ مُسَلِّمٌ وَر َأْيِي لَكُمْ تَبَعٌ وَ نُصْرَتِي لَكُمْ مُعَدَّةٌ؛ قلبم تسلیم شما است، رأی و نظرم تابع شما است و یارى ام براى شما مهیّاست»؛ این یعنی باید قلب، فکر و یاری ما در راه ولایت باشد.

وی ادامه داد: اگر قلب و احساس ما تابع ولایت باشد، در این فکر چیزی جز منویات ولایت نمی گذرد و مصداق این فراز زیارت عاشورا «اِنّی سِلْمٌ لِمَنْ سالَمَکُمْ وَحَرْبٌ لِمَنْ حارَبَکُمْ وَ وَلِیُّ لِمَنْ والاکُمْ وَ عَدُوُّ لِمَنْ عاداکُمْ» می شویم، یعنی «من در صلح و سازشم با کسی که با شما در صلح است و در جنگم با کسی که با شما در جنگ است و دوستم با کسی که شما را دوست دارد و دشمنم با کسی که شما را دشمن دارد».

حجت الاسلام والمسلمین ماندگاری با تأکید بر این که هیچ اصلی بالاتر از ولایتمداری نیست و در قرآن و عترت به این اصل تصریح شده است، اظهار داشت: اگر می خواهیم غدیر را تبلیغ کنیم باید ولایت الهی را در زندگی فردی، خانوادگی و اجتماعی پیاده کرده و تمدن سازی کنیم؛ زیرا  همه انبیاء و اولیای الهی و در امتداد آن انقلاب اسلامی برای تبیین و حفظ ولایت آمده اند.

وی با بیان این که وظیفه ما این است که فکرمان ولایی باشد و در هر موضوعی تشخیصمان از عینک ولایت باشد، گفت: ارزیابی فکری‌، رفتاری، فردی و اجتماعی ما باید با خط‏کش ولایت باشد؛ اگر این خط کش در زندگی ما آمد و باور کردیم که غیر از این خط کش راه دیگری برای نجات و نورانیت و سعادت نداریم، مؤمن صادق خواهیم شد و انسان ترازی می شویم که قرآن و روایات  معنا می کنند.