بانوی سوری؛ بانی کلاس‌های قرآنی در ترکیه

شناسه خبر : 93671

1399/04/21

تعداد بازدید : 592

بانوی سوری؛ بانی کلاس‌های قرآنی در ترکیه
سوزان شیخه معروف به «ام البشر» از بانوان سوری مقیم ترکیه است که با وجود شرایط سخت در مسیر نشر قرآن گام برداشته و تلاش‌هایی ارزنده در این زمینه انجام داده است.

به گزارش خبرگزاری کوثر، سوزان شیخه ۲۵ سال است که از دمشق به آنکارا مهاجرت کرده‌ و با وجود مشکلات و سختی‌های پیش‌رو با عزم و اراده قوی در زمینه حفظ قرآن گام برداشته است.

او با صبر و پشتکار توانسته است قرائات عشر (قرائت‌های دهگانه قرآن) را یاد بگیرد و با تأسیس انجمن «دیار القرآن» در منطقه «باشاک شهیر» استانبول، مدیر این انجمن شده و به بانوان و دختران قرآن آموزش دهد.

این بانوی سوری که ۲۰ سال است قرآن تدریس می‌کند، در گفت‌و‌گو با آناتولی اظهار کرد: در خانواده‌ای متدین بزرگ شدم و آرزو داشتم در زمینه اسلامی فعالیتی آگاهانه داشته باشم و به نقش یک زن مسلمان همان‌گونه که اسلام خواسته است، عمل کنم.

وی افزود: در منازل قرآن تدریس می‌کردم و متوجه ضعف در حوزه آموزش علوم دینی بودم، طرح افتتاح انجمن دیارالقرآن به ذهنم رسید و خانواده‌ام در این مسیر مرا تشویق کرد و این طرح در سال ۲۰۱۵ میلادی عملی شد.

سوزان شیخه با بیان این که منطقه «باشاک شهیر» محیط مناسبی برای آموزش قرآن دارد، تصریح کرد: تسهیلات خوبی برای افتتاح انجمن‌های مختلف در ترکیه وجود دارد و خیلی قوانین این مسئله پیچیده نیست و همین امر موجب شد آنچه در ذهنم بود، عملی شود.

وی گفت: در انجمن دیار ۴۵۰ نفر از بانوان عرب و ۱۷۰ تن از بانوان ترکیه‌ای قرآن و مسائل مرتبط با قرآن را آموزش می‌بینند و با توجه به این که دلیل بسیاری از مشکلات امت عربی فاصله‌افتادن میان علم و عمل است، سعی می‌کنیم این فاصله را از بین ببریم.

این بانوی سوری همچنین بیان کرد: قرآن‌آموزان انجمن دیار در آزمون اداره امور دینی ترکیه شرکت می‌کنند و سال گذشته ۲۲ تن از قاریان این انجمن توانستند اجازه‌نامه قرائت از این اداره دریافت کنند.