مدیر حوزه‌های علمیه خواهران:

حوزه انقلابی بدون رشد طلاب محقق نمی‌شود

شناسه خبر : 98386

1399/08/29

تعداد بازدید : 93

حوزه انقلابی بدون رشد طلاب محقق نمی‌شود
مدیر حوزه‌های علمیه خواهران بر لزوم فراهم‌ساختن فضایی لبریز از معنویت و بصیرت‌افزایی و حرکت دادن طلاب در مسیر حوزوی انقلابی تاکید کرد و گفت: حوزه انقلابی همه نهادهای مورد اشراف نظام اسلامی، احزاب و اقشار مختلف مردم را باید مورد تاثیر قرار دهد و این هدف تحقق نمی‌یابد مگر اینکه طلاب به رشد مورد نیاز برسند.

به گزارش خبرگزاری کوثر، حجت‌الاسلام والمسلمین عبدالکریم بهجت‌پور طی سخنانی در نشست مجازی معاونان و مدیران فرهنگی حوزه‌های علمیه خواهران اظهار کرد: انحراف در مدیریت حوزه‌های علمیه و فعالیت‌های ستادی از اینجا شروع می‌شود که به تیم مدرسه اعتماد نکنیم و از واگذاری مأموریت‌ها به مدرسه بکاهیم درحالی‌که ما تا جایی که می‌توانیم باید فعالیت‌ها را در مدارس دنبال کنیم.
وی با بیان اینکه حوزه با تکیه بر ظرفیت مدارس می‌تواند در حوزه فرهنگ‌سازی موفق باشد، تصریح کرد: ما باید دشمن‌شناسی و رفتارهای ضد فرهنگی را شناسایی کنیم و برای خنثی کردن تلاش‌های دشمن تلاش لازم را داشته باشیم.
مدیر حوزه‌های علمیه خواهران با تاکید بر اینکه حرکت پوینده، با نشاط و پایدار هنوز در حوزه‌های علمیه خواهران شروع نشده است، عنوان کرد: پشتیبانی مالی پشتیبان یک مهندسی است که از فضای فرهنگی مورد نیاز و اولویت‌ها باید صورت گیرد و بی‌جهت نباید منابع مالی مصرف شود.
وی خاطرنشان کرد: اولویت‌ها و جهت‌گیری‌ها باید در ستاد مشخص و بعد به استان‌ها و مدارس ابلاغ شود تا بر اساس اولویت‌ها و در حد توان مرکز از فعالیت‌ها حمایت شود.
حجت‌الاسلام والمسلمین بهجت‌پور با اشاره به اینکه برای رشد فعالیت در مدرسه باید دو حمایت اساسی صورت گیرد، گفت: برنامه‌ریزی، جهت‌گیری و بیان اولویت‌ها نخستین موضوع حمایتی است که باید در ستاد مورد توجه قرار گیرد و موضوع دوم برای حمایت نیز مباحث مالی و مادی است.
وی با بیان اینکه در شرایط پیچیده امروز با رهاشدگی طلاب در حوزه تبلیغ نیازمند شبکه‌سازی هستیم، تصریح کرد: اکنون دشمن همه انرژی خود را متراکم کرده و به میدان آمده و ما در برابر شبکه پیچیده تهاجم باید شبکه دفاع و دعوت داشته باشیم.
حجت‌الاسلام والمسلمین بهجت‌پور پایداری شبکه را وابسته به مهارت عناصر فعال در شبکه دانست و عنوان کرد: باید فعالیت‌های خودجوش در مدارس توزیع، توصیه و حمایت شود تا عناصر فعال در شبکه‌ها بتوانند به مهارت و توان لازم برسند.
وی با تاکید بر اینکه کارهای بزرگ جز با حرکت جهادی صورت نمی‌گیرد، عنوان کرد: با رفتارهای کند و منش‌های ضعیف نمی‌توان به نتیجه رسید، تحقق هدف نیازمند رسیدن به یک شبکه مسنجم، پایدار و اثرگذار است.
حجت‌الاسلام والمسلمین بهجت‌پور یادآور شد: خواهران طلبه باید در یک شبکه قابل و توانا قدرت حمله به میدان‌های تاریک و حرکت پر نشاط به سمت اهداف پر نشاط نظام اسلامی را پیدا کنند و این هدف در شبکه رخ می‌دهد؛ شبکه همانند یک کانون برای فعالیت‌های ورزشی است که انرژی‌ها را برای کارهای سنگین‌تر آماده می‌کند.
مدیر حوزه‌های علمیه خواهران بر لزوم شبکه‌سازی برای ارتقای قدرت حضور اجتماعی خواهران طلبه در جامعه تاکید کرد و گفت: طلبه مسئولیت اجتماعی و دینی دارد و باید کنش‌گر باشد تا بتواند تاثیرگذاری لازم را رقم بزند.
وی خاطرنشان کرد: امروز در شرایطی نیستیم که در مرکز مدیریت نشسته و برای همه مناطق یک برنامه واحد ارائه دهیم، اکنون هر منطقه‌ای در ایران شرایط خاصی را سپری می‌کند و هر منطقه‌ای آسیب‌های خاص خود را دارد به همین علت باید برنامه‌ای متناسب با وضعیت مناطق ارائه دهیم.
حجت‌الاسلام والمسلمین بهجت‌پور با بیان اینکه حوزه باید آسیب‌ها را شناسایی و بعد از آن درمان کند، عنوان کرد: حوزه نباید به برنامه‌های مرکز محور محدود شود بلکه ویژگی‌های محیطی باید مورد توجه قرار گیرد.
وی با تاکید بر لزوم حمایت از مشاوران افزود: ساخت و بافت ساختاری ما نتوانسته شرایط حمایت ویژه از مشاوران را رقم بزند اما ما تلاش می‌کنیم تا به مقوله مشاوره به‌عنوان گفت‌وگوی چشم در چشم و راهکار درمان مشکل فردی، بیشتر پرداخته شود.
حجت‌الاسلام والمسلمین بهجت‌پور بر لزوم فراهم‌ساختن فضایی لبریز از معنویت و بصیرت‌افزایی و حرکت دادن طلاب در مسیر حوزوی انقلابی تاکید کرد و گفت: حوزه انقلابی همه نهادهای مورد اشراف نظام اسلامی، احزاب و اقشار مختلف مردم را باید مورد تاثیر قرار دهد و این هدف تحقق نمی‌یابد مگر اینکه طلاب به رشد مورد نیاز برسند.
وی یادآور شد: طلبه‌ای که در حوزه سیاسی رشد می‌کند قدرت تاثیرگذاری بر یک جامعه و جهان را دارد چراکه به‌خوبی می‌فهمد که معضلات چیست و چه باید کرد به همین علت میدان بازی را او تعیین می‌کند و از دیگران بازی نمی‌خورد، ما در این حوزه نیازمند سرمایه‌گذاری هستیم، نباید کار به جایی برسد که حوزه با دانشگاه الهیات برابر شود، این مشکل با تدریس درس اخلاق رفع نمی‌شود بلکه نیازمند ارتقای اخلاق در حوزه است.
حجت‌الاسلام والمسلمین بهجت‌پور اضافه کرد: حوزه یک مرکز تربیتی است که در آن علم و دانایی در خدمت تربیت، تشکیل حیات طیبه و فقیه جامعه‌ساز است؛ حوزه معنوی و انقلابی هویت ما است و حوزه فرهنگ باید بتواند این مباحث را در حوزه عمومی دین ترویج کند.
مدیر حوزه‌های علمیه خواهران با تاکید بر اینکه بودجه‌های صندوقی مدارس علمیه خواهران باید هوشمندانه هزینه شود، تصریح کرد: اینکه بر اساس سرانه طلاب و بدون بررسی برنامه‌ها به اختصاص بودجه بپردازیم اشتباه است، گاهی نیاز است که فقط چند برنامه انگشت شمار را حمایت کنیم اما هدف مورد نظر در این حوزه را تحقق بخشیم.
وی فرهنگ و تربیت را از جمله زیرساخت‌های اصلی برای حوزه دانست و مطرح کرد: امیدواریم خود را مسئول ظرفیتی که به ما سپرده‌اند بدانیم و در آینده بتوانیم جوابگوی خود و خداوند متعال باشیم.