مدیر حوزه علمیه خواهران استان یزد:

کتابداران نقش بزرگی در تربیت طلاب ایفاء می‌کنند

شناسه خبر : 98453

1399/09/01

تعداد بازدید : 112

 کتابداران نقش بزرگی در تربیت طلاب ایفاء می‌کنند
مدیر حوزه علمیه خواهران استان یزد در نشست مجازی هفته کتاب و کتابخوانی گفت: یک کتابدار می تواند نقش بزرگی در تربیت و نشان دادن راه به طلاب ایفاء کند.

به گزارش خبرگزاری خبرگزاری کوثر از یزد، حجت الاسلام والمسلمین محمد کارگر شورکی در  اولین بخش از نشستی که به مناسبت هفته کتاب و کتابخوانی به صورت مجازی برگزار شد گفت: ما باید قدر ومنزلت خود را بشناسیم و  ببینیم خداوند متعال چه نعمتی نصیب ما کرده است که توانستیم در حوزه های علمیه، حضور پیدا کرده و در این مسیر قدم برداریم.

وی با بیان خاطره‌ای از آیت الله شبیری زنجانی که در کتاب «الکلام یجر الکلام» آمده است افزود: از این عالم بزرگوار نقل شدهاست: «در عالم خواب ورویا دیدم شنیدم که می گویند مولای متقیان حضرت علی(علیه السلام) به حیاط فیضیه تشربف آوردند با سرعت از طبقه بالا به پایین آمدم ودیدم حضرت کنار باغچه فیضیه نشسته است ومن بالای سر حضرت ایستادم ودارم تماشا می کنم.حضرت فرمودند: می دانی من چه کار می کنم؟ گفتم شما دانا هستید. فرمودند: اینها طلبه های هستند که آنها را کاشته ام .حضرت دست بر سر گیاهان وگل‌ها کشیدند و  فرمودند: اینها را می بینی(به گل‌ها اشاره کردند)، چقدر خوب وبا نشاط هستند و به گل‌های دیگری دست کشیدند وفرمودند: اینها چقدر زرد وپژمرده هستند و من از خواب بیدار شدم .»

حجت الاسلام و المسلمین کارگر خاطر نشان کرد: از خواب این عالم بزرگوار می توان استفاده کرد که  طلاب با عنایت خاندان اهل بیت(علیهم السلام)،  در این مسیر قرار گرفته اند  و هرگاه دودلی یا کم کاری  برای آنان ایجاد شد، باید در این مسیر، با توسل به اهل بیت( علیهم السلام) قدر خود را دانسته تا به مقات عالیه برسند.

وی با بیان این که برخی از تحصیل و خدمت به حوزه محروم می شوند افزود: ما همچنان در مسیر طلبگی در خانه اهل بیت(علیهم السلام) هستیم و باید با استمداد از اهل بیت،  آن بزرگواران  را  در درگاه الهی واسطه قرار داده  تا عنایت الهی بیش از پیش نصیب ما شود.

مدیر حوزه علمیه خواهران استان یزد خدمت در حوزه را توفیق دانست و خاطر نشان کرد: خدمت در حوزه علمیه،توفیق الهی است  و در هر زمینه ای باشد ارزشمند است.

این مقام مسئول با بیان  نقل خاطره ای از آیت الله لواسانی که از همدرسان حضرت امام (رضوان الله تعالی علیه)، بودند خاطرنشان کرد: آیت الله لواسانی می فرمودند: «حضرت امام (رضوان الله تعالی علیه)،  یک مقدار زیارت می خواندند و زودتر از دیگران به منزل می رفتند  و سماور روشن می کردند و چای درست می کردند که وقتی ما می آییم همه چیز آمده باشد.گاهی می گفتیم شما زودتر می آیید و زیارت را ترک می کنید حضرت امام (رضوان الله تعالی علیه)، فرمودند : این کار کمتر از زیارت نیست.»

وی اضافه کرد: خیلی از شخصیت ها و افراد بزرگ، افتخارشان این است که کفش زوار را در جاکفشی قرار دهند یا در جای دیگر خدمت کنند و بتوانند خادم امام رضا(علیه السلام ) بشوند و نامشان در صحیفه امام رضا(علیه السلام) وخادمین ثبت شود.

حجت الاسلام و المسلمین کارگر تصریح کرد:  افتخار خدمت به طلاب به ما کارکنان، کتابداران و همه  افرادی که در حوزه های علمیه خدمت می کنند به لطف الهی  عنایت شده است تا نام  ما در کتاب وصحیفه امام زمان(علیه السلام) ثبت شود و این چیزی کمی نیست و باید خدا را شاکر باشیم.

وی با بیان این که کتابداران حوزه های علمیه هم مشمول توفیق الهی هستند خطاب به آنان افزود: این نعمتی است که خدا به شما داده است؛ در اینجا که شما به عنوان کتابدار مشغول هستید یکی از هنرهای شما باید این باشد که بتوانید علاوه بر جذب افراد به سمت حوزه های علمیه، طلاب را به مطالعه کتاب های ارزشمند تشویق کنید.

وی در بیان راه کارهای ایجاد علاقه به مطالعه کتاب در دیگران گفت: باید فواید کتابخوانی بیان شود و خلاصه ای از کتاب را با نوشتن بر روی تابلوهای اطلاعات، فضاهای مجازی و غیره  در معرض دید دیگران قرار داد تا به به مطالعه آن کتاب جذب شوند.

حجت الاسلام و المسلمین کارگر در بیان  فواید کتاب وکتابخوانی خاطر نشان کرد: کتاب انسان را به گذشته و آینده  می‌برد و سبب افزایش آرامش وکاهش استرس، تقویت ذهن، داشتن خواب راحت، مقابله با افسردگی، افزایش آگاهی، تقویت حافظه، افزایش تمرکز، تقویت قدرت تحلیل، توسعه تفکر انتقادی و غیره می شود.

مدیر حوزه علمیه خواهران استان یزد با بیان حدیث «إِنَّمَا بُعِثْتُ لِأُتَمِّمَ مَکَارِمَ الْأَخْلَاقِ»  از پیامبر(صلی الله علیه و آله و سلم) خاطر نشان کرد: حضرت امام خمینی (رضوان الله تعالی علیه)، فرمودند: «انبیاء مبعوث از طرف خداوند هستند و طلاب مبعوث از طرف پیامبر اکرم (صلی الله علیه و آله) و این انتظار از خواهران طلبه مشغول در هر پست و مقامی است که  با الگو گیری از  پیامبر اکرم (صلی الله علیه و آله) و اهل بیت (علیهم السلام) در مراودات وکارهای خود  با اخلاق خوش برخورد کنند.

وی در پایان با اشاره به اینکه یک کتابدار می تواند نقش بزرگی در تربیت  و نشان دادن  راه به طلاب ایفاء کرده و گاهی  سبب سربلندی اساتید هم شود، از همه کتابداران مدارس علمیه خواهان استان به خصوص کتابدار مؤسسه آموزش عالی حوزوی سطح  سه امام حسین (علیه السلام) که  حائز رتبه اول کشوری در امانت دهی سامانه تحت وب فرا کاووش شدند تقدیر و تشکر کرد.

این نشست به مناسبت هفته کتاب و کتابخوانی در سه بخش  با پخش مستقیم به آدرس(LIVE.WHC.IR/YAZD)   برگزار شد.